Seagate prezentuje specjalne karty pamięci dla Xbox Series X

Seagate prezentuje specjalne karty pamięci dla Xbox Series X

Wczoraj Microsoft ujawnił pełną specyfikację swojej nadchodzącej konsoli Xbox Series X, zdradzając przy okazji wiele interesujących informacji na temat urządzenia. Dowiedzieliśmy się m.in., że sprzęt wyposażony będzie w nośnik SSD NVMe o pojemności 1 TB. Każdy, kto posiada konsolę obecnej generacji z 1 TB dyskiem, wie, że taka pojemność nie starcza na zbyt długo, dlatego cieszy fakt, że pamięć na dane w Xbox Series X będzie można w łatwy sposób rozszerzyć. W tym celu next-genowy Xbox wykorzysta specjalne karty pamięci i takową o pojemności 1 TB zapowiedziała już firma Seagate (trudno uznać to za zaskoczenie, ponieważ ten producent dostarcza także licencjonowane zewnętrzne dyski pod Xbox One). Karty te nie tylko oferować będą taką samą pojemność jak wewnętrzny dysk XSX, ale mają dostarczyć również identyczną wysoką wydajność, dzięki czemu skorzystają z przełomowej technologii Velocity Architecture. Ta pozwala na wykorzystanie 100 GB przestrzeni dyskowej jako rozszerzonej pamięci na assety gry, do których konsola ma błyskawiczny dostęp.

Xbox Series X wykorzysta specjalne karty pamięci o pojemności 1 TB, które dostarczy firma Seagate.

Oprócz zwiększania wydajności, docenimy tu jednak przede wszystkim możliwość podpięcia do konsoli niewielkiej karty, by rozszerzyć przestrzeń dyskową na dane. Biorąc bowiem pod uwagę, jak szybko w ostatnim czasie rozrastają się gry i fakt, że produkcje zajmujące grubo ponad 100 GB nikogo już nie dziwią, 1 TB wydaje się przeciętną wartością, którą relatywnie łatwo będzie wypełnić. Warto przypomnieć, że Xbox One i PlayStation 4 debiutowały z nośnikami 500 GB i dopiero ich ulepszone wersje wprowadziły jako standard 1 TB HDD. Pozostanie przy takiej pojemności w nowej generacji wydawać może się nieco rozczarowujące, ale trzeba pamiętać o fundamentalnej zmianie jaką jest zamiana dysku twardego na SSD, co przekłada się na duży wzrost kosztów i chcąc utrzymać ceny nowych konsol na jakiś akceptowalnym poziomie, obaj producenci musieli zdecydować się na ten kompromis.

Xbox Series X - pełna specyfikacja i nowe funkcje

Niestety, Seagate jeszcze nie zdradził ile przyjdzie nam zapłacić za jego kartę pamięci dla Xbox Series X, ani czy ta dostępna będzie do kupienia już na premierę nowej konsoli. Biorąc jednak pod uwagę, że w gruncie rzeczy mamy tu do czynienia z dyskiem SSD w niewielkiej unikalnej formie stworzonej specjalnie pod next-gena Microsoftu, oczekiwać trzeba, że urządzenie nie będzie tanie. Poza tym, jeśli tylko Seagate oferować będzie taki nośnik danych dla konsoli, brak konkurencji również może wpłynąć niekorzystnie na cenę. Co więcej, wydaje się, że w tym przypadku korzystanie alternatywnie z magazynu danych USB nie będzie możliwe, ponieważ Microsoft twierdzi, że takie nośniki są zbyt wolne dla Xbox Series X. Jeśli więc nie będziemy chcieli zbyt często żonglować instalacją i kasowaniem gier, to możemy być skazani na produkt Seagate, przynajmniej do czasu, aż nie pojawi się Xbox Series X z 2 TB dyskiem wewnętrznym.    

Pokaż / Dodaj komentarze do: Seagate prezentuje specjalne karty pamięci dla Xbox Series X

 0