Seagate szykuje na przyszły rok 18 TB i 20 TB HDD. 50 TB do 2026 roku

Seagate szykuje na przyszły rok 18 TB i 20 TB HDD. 50 TB do 2026 roku

Seagate zamierza w przyszłym roku zwiększyć pojemność swoich dysków twardych, oferując nie jeden, ale aż dwa modele o rekordowej liczbie TB. Jak donosi bowiem portal AnandTech, amerykański producent potwierdził swój plan wydawniczy w tym zakresie na przyszły rok i w związku z tym dowiadujemy się, że w pierwszej połowie 2020 roku na rynek trafi 18 TB model, a następnie w drugiej połowie tego roku doczekamy się 20 TB HDD. O ile jednak ten pierwszy korzystać będzie z tego samego dziewięciotalerzowego designu, który znamy już z 16 TB nośnika Exos oraz konwencjonalnego magnetycznego zapisu (CMR), tak już 20 TB to zupełnie inna para kaloszy. To jednak nie koniec ambitnych planów tego producenta, ponieważ do 2026 roku otrzymać mamy HDD o pojemności nawet 50 TB.

Seagate zamierza w przyszłym roku zwiększyć pojemność swoich dysków twardych, oferując nie jeden, ale aż dwa modele o rekordowej liczbie TB.

Nadchodzący 18 TB dysk wciąż co prawda korzystać ma ze starszej technologii CRM, ale już 20 TB przesiądzie się na SMR, czyli Shingled Magnetic Recording, które jak chwali się Seagate przełamuje bariery w zakresie gęstości zapisu, zapewniając ponad 25% wzrost wydajności, poprzez zwiększenie liczby ścieżek na cal na pojedynczym dysku. Firma zamierza następnie wykorzystać technologię HAMR (Heat-Assisted Magnetic Recording) w kolejnej wersji 20 TB dysku, a rozwiązanie to trafi także do późniejszych modeli o wyższej pojemności. HAMR zwiększa pojemność przez ogrzewanie nośnika laserowym strumieniem w miejscu, gdzie mają zostać zapisane bity danych. Po podgrzaniu, dysk łatwiej podlega zapisowi, a następnie szybkie chłodzenie stabilizuje zapisane dane. W wyniku zapisu wspomaganego ciepłem znacznie rośnie gęstość zapisu.

Obecnie najpojemniejsze HDD w ofercie Seagate to 16 TB nośniki skierowane na rynek biznesowy i NAS. Co warto podkreślić, niektórzy klienci firmy otrzymują od niej już wersje HAMR tych 16 TB dysków, co pozwoli udoskonalić proces produkcyjny przez nadejściem 20 TB modeli HAMR w przyszłym roku. Jeśli producentowi uda się dotrzymać terminów, to powinien utrzymać swoją pozycję lidera w zakresie pojemności HDD, zanim Western Digital rozpocznie masowe dostawy swoich dysków: 18 TB HAMR+CMR oraz 20 TB bazujących na technologiach HAMR+SMR. Oczywiście nowe nośniki Seagate, pomimo że mówimy tu o przestarzałej technologii HDD, nie będą tanie. Obecnie przedsiębiorcy za 16 TB Exosa muszą zapłacić ok. 420 USD, a za wersję IronWolf dla NAS nawet 475 USD.    

Pokaż / Dodaj komentarze do: Seagate szykuje na przyszły rok 18 TB i 20 TB HDD. 50 TB do 2026 roku

 0