Seria Samsung Galaxy S23 ze Snapdragonem 8 Gen 2 z podkręconym CPU i GPU

Seria Samsung Galaxy S23 ze Snapdragonem 8 Gen 2 z podkręconym CPU i GPU

W minionym tygodniu Qualcomm zapowiedziało swój nowy mobilny SoC dla smartfonów, czyli Snapdragon 8 Gen 2. Ten trafić ma do nadchodzących flagowców i napędzać będzie m.in. serię Galaxy S23 od Samsunga. Wygląda jednak na to, że koreański gigant otrzyma szybszą wersję tego układu mobilnego.

Snapdragon 8 Gen 2, który został zapowiedziany w zeszłym tygodniu, nosi numer identyfikacyjny SM8550-AB, natomiast wariant dla nadchodzących flagowców Samsunga to podobno SM8550-AC. Jeden z informatorów zdradził domniemane różnice w szybkości taktowania procesora i karty graficznej tej wersji SoC, który ma znaleźć się w topowej linii smartfonów Samsunga na przyszły rok.

Wygląda jednak na to, że Samsung otrzyma szybszą wersję układu mobilnego Snapdragon 8 Gen 2.

Samsung’s special edition Snapdragon 8 Gen 2 (we don’t know its official name yet) CPU 3.2GHz→3.36GHz. Surprisingly, the GPU is also increased from 680MHz to 719MHz

— Ice universe (@UniverseIce) November 18, 2022

Wcześniej pojawiły się informacje o globalnej wersji Galaxy S23 Ultra zauważonej w Geekbench, z CPU z pojedynczym rdzeniem Cortex-X3 działającym z częstotliwością zegara 3,36 GHz zamiast domyślnej prędkości 3,20 GHz określonej na stronie specyfikacji Snapdragon 8 Gen 2. Według Ice Universe, szybkość procesora nie jest jedyną różnicą, która prawdopodobnie zostanie wprowadzona w wersji dla serii Galaxy S23.

Z przecieków wynika, że GPU także doczeka się przyspieszenia. Oficjalnie Snapdragon 8 Gen 2 posiada GPU Adreno 740, działające z częstotliwością 680 MHz, podczas gdy wersja dla Samsunga otrzymać ma taktowanie na poziomie 719 MHz, co wskazuje na niewielkie OC. Qualcomm zwykle wprowadza na rynek podkręcone wersje „Plus” swoich flagowych chipsetów Snapdragon jeszcze w tym samym roku, ale wygląda na to, że firma tym razem zamierza praktycznie od początku oferować szybszy wariant swojego nowego układu mobilnego i takowy trafi przynajmniej do serii Galaxy S23.

Qualcomm zdaje sobie sprawę, że Samsung jest największym producentem smartfonów z Androidem na świecie, a sprzedając koreańskiemu gigantowi szybszą wersję Snapdragona 8 Gen 2 po wyższej cenie, może generować większe przychody. Koreańczycy mogą zaś osiągnąć przewagę w zakresie wydajności w segmencie flagowców, dzięki swoim modelom Galaxy S23, które otrzymają podkręcony wariant Snapdragona 8 Gen 2. Jest to więc sytuacja win-win dla obu firm. 

Niestety, te prędkości wciąż nie są w stanie pokonać A16 Bionic, chociaż Snapdragon 8 Gen 2 jest niezwykle bliski A15 Bionic zarówno w wynikach testów jednordzeniowych, jak i wielordzeniowych. Musimy jeszcze zobaczyć, jak najwyższej klasy SoC firmy Qualcomm radzi sobie z temperaturami, bo throttling termiczny był częstą przypadłością tegorocznych androidowych flagowców. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Seria Samsung Galaxy S23 ze Snapdragonem 8 Gen 2 z podkręconym CPU i GPU

 0