O systemie Pegasus było w Polsce głośno dwa lata temu, kiedy donoszono, że polski rząd miał kupić to oprogramowanie. Już wtedy podnoszono głosy, że to może być wykorzystywane do inwigilacji obywateli, dziennikarzy i opozycyjnych polityków i jak się okazuje całkiem słusznie.
Dochodzenie przeprowadzone przez 17 mediów wykazało, że oprogramowanie Pegasus firmy NSO Group zostało wykorzystane do włamań na 37 smartfonów należących do obrońców praw człowieka i dziennikarzy, donosi The Washington Post. Według The Post, telefony znajdowały się na ujawnionej liście numerów odkrytych przez paryską organizację non-profit Hidden Stories i grupę Amnesty International zajmującą się prawami człowieka. Numery telefonów zostały wybrane w celu możliwego nadzoru przez kraje będące klientami NSO, które sprzedaje swoje oprogramowanie szpiegujące rządom w celu inwigilowania potencjalnych terrorystów i przestępców.
Oprogramowanie Pegasus firmy NSO Group zostało wykorzystane do włamań na 37 smartfonów należących do obrońców praw człowieka i dziennikarzy.
Źródło: The Guardian
Pegasus może wyodrębnić wszystkie dane urządzenia mobilnego i aktywować mikrofon takiego sprzętu, aby ukradkiem podsłuchiwać rozmowy. Jak donosi Post, lista dziennikarzy sięga 2016 roku i obejmuje reporterów z Post, CNN, Associated Press, Voice of America, New York Times, Wall Street Journal, Bloomberg News, Le Monde, Financial Times i Al Jazeera. Co ciekawe, na liście znajdują się także polskie numery, ale te nie są zidentyfikowane, więc nie wiemy do kogo należą (mogą to być inwigilowani przestępcy).
Microsoft oskarża izraelską firmę o stworzenie malware, który atakuje komputery z Windowsem
Rzecznik NSO zaprzeczył twierdzeniom zawartym w raporcie, mówiąc, że jest on „pełny błędnych założeń i niepotwierdzonych teorii, które budzą poważne wątpliwości co do wiarygodności i interesów źródeł”. „Po sprawdzeniu ich twierdzeń stanowczo zaprzeczamy fałszywym zarzutom zawartym w ich raporcie” – czytamy w oświadczeniu. Firma rozważa pozew o zniesławienie, ponieważ mówi, że „te zarzuty są tak oburzające i dalekie od rzeczywistości”.
To nie pierwszy raz, kiedy oprogramowanie szpiegujące Pegasus NSO zostało oskarżone o udział w większej kampanii inwigilacyjnej. Między lipcem a sierpniem 2020 r. organizacja badawcza Citizen Lab odkryła, że 36 telefonów należących do dziennikarzy Al Jazeera zostało zhakowanych przy użyciu technologii Pegasus, prawdopodobnie przez hakerów pracujących dla rządów na Bliskim Wschodzie. W 2019 roku WhatsApp pozwał NSO, twierdząc, że Pegasus został wykorzystany do zhakowania użytkowników zaszyfrowanej usługi czatu WhatsApp.
Zobacz także:
- Zapłacił 30 mln USD za lot w kosmos z Bezosem. Nie poleci, bo nie pasuje mu termin
- Facebook w panice. Użytkownicy iPhone'ów nie dają się śledzić
- Gracze mogą zacierać ręce. Ceny grafik mają wkrótce wrócić do normalności
Pokaż / Dodaj komentarze do: Pegasus wykorzystywany do inwigilowania polityków, aktywistów i dziennikarzy - śledźtwo potwierdza