SMIC może trafić na czarną listę Departamentu Handlu USA

SMIC może trafić na czarną listę Departamentu Handlu USA

Administracja prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa rozważa wpisanie chińskiego producenta chipów SMIC na czarną listę Departamentu Handlu USA, która blokuje współpracę z amerykańskimi przedsiębiorstwami, tym samym popularny dostawca podzieliłby los innego giganta z Państwa Środka, Huawei. Rzeczniczka Pentagonu powiedziała, że ​​Departament Obrony współpracuje z innymi agencjami, aby zdecydować o podjęciu działań przeciwko Semiconductor Manufacturing International Corporation, co zmusiłoby lokalne firmy do znalezienia innych partnerów lub wystąpienia z wnioskiem o uzyskanie specjalnej licencji zezwalającej na współpracę co też nie jest łatwym zadaniem. SMIC w opublikowanym oświadczeniu przyznał, że był w kompletnym szoku po zapoznaniu się z tą informacją, ale jednocześnie jest otwarty na współpracę z agencjami rządowymi USA w celu rozwiązania wszelkich niejasności. Ambasada Chin w Stanach Zjednoczonych nie wystosowała oficjalnego komunikatu w tej sprawie.

Administracja prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa rozważa wpisanie chińskiego producenta chipów SMIC na czarną listę Departamentu Handlu USA.

SMIC może trafić na czarną listę Departamentu Handlu USA

Propozycja wpisania SMIC na czarną listę pojawiła się w ubiegłym tygodniu. Nie ulega wątpliwości, że w obliczu wojny handlowej toczonej między Stanami Zjednoczonymi i Chinami zablokowanie producenta chipów jest bardzo realnym scenariuszem. Administracja Trumpa często wykorzystywała wspomnianą listę podmiotów, która obejmuje obecnie ponad 275 chińskich firm do uderzania w kluczowe chińskie branże wliczając do tego gigantów sprzętu telekomunikacyjnego pokroju Huawei oraz ZTE. Chociaż SMIC pozostaje ogromnym producentem chipów, to wyprzedza go Taiwan Semiconductor Manufacturing Co Ltd. Przedstawiciel Pentagonu nie zdradził powodu ewentualnej blokady SMIC, ale są badane jego relacje z chińskim wojskiem, natomiast sam zainteresowany zaprzeczył by miał takowe powiązania. Warto wspomnieć, że władza USA coraz bardziej koncentruje się na przedsiębiorstwach do jakiegoś stopnia wspierających wojsko Chin.

Departament Obrony USA w ciągu ostatnich kilku miesięcy wziął na celownik dwie chińskie firmy, które mają należeć do Armii Ludowo-Wyzwoleńczej lub są przez nią kontrolowane. SMIC oczywiście zechce nie dopuścić do ziszczenia się najgorszego scenariusza. Huawei od momentu wpisania na czarną listę nie radzi sobie aż tak dobrze, ponieważ brak usług Google w smartfonach producenta niekiedy odstrasza potencjalnych konsumentów, którzy chcą kupić urządzenie z Androidem wyposażonym w najważniejsze opcje. Dochodzą do tego kłopoty z uzyskaniem procesorów, niektórzy mówią również o możliwej rezygnacji Huawei z segmentu smartfonów co obecnie wydaje się prawie niemożliwe.

Pokaż / Dodaj komentarze do: SMIC może trafić na czarną listę Departamentu Handlu USA

 0