Snapdragon 7cx - Qualcomm szykuje także SoC dla tańszych laptopów

Snapdragon 7cx - Qualcomm szykuje także SoC dla tańszych laptopów

W grudniu ubiegłego roku Qualcomm ujawnił swój nowy układ mobilny, Snapdragon 8cx, dedykowany laptopom klasy premium, który powalczyć ma pod względem wydajności z procesorem Intel Core i5-8250U, oferując jednocześnie dwukrotnie wyższą efektywność i 15-20 godzin pracy na jednym ładowaniu baterii. Przedstawiciel firmy, Don McGuire, zdradził zaś teraz, że ta ma zdecydowanie szersze plany podboju rynku notebooków i szykuje już kolejny SoC dla tańszych laptopów w cenie 300-800 USD. Ten określony został przez szefa globalnego marketingu produktów jako Snapdragon 7cx, aczkolwiek raczej nie będzie to jego finalna nazwa, ponieważ „x” w nazwie 8xc odnosi się do ekstremalnej wydajności, więc spodziewać można się ostatecznie raczej 7c. Pod względem wydajności, chip ten ma być klasę niżej niż Snapdragon 8cx, co sugerować może, że powalczy na rynku z intelowskimi układami Core i3.

Pod względem wydajności, Snapdragon 7cx ma być klasę niżej niż Snapdragon 8cx, co sugerować może, że powalczy na rynku z intelowskimi układami Core i3.

Snapdragon 7cx - Qualcomm szykuje także SoC dla tańszych laptopów

McGuire podkreślił, że Snapdragon 7cx ma pomóc przykuć uwagę zarówno konsumentów, jak i deweloperów. Firma spodziewa się bowiem, że ci pierwsi kupować będą więcej tańszych modeli laptopów wyposażonych w ten słabszy SoC niż droższych notebooków premium ze Snapdragonem 8xc na pokładzie. Z kolei więcej urządzeń napędzanych przez architekturę ARM sprawi, że deweloperzy będą zmuszeni zwracać uwagę na tę platformę i optymalizować swoje aplikacje pod kątem tych procesorów. McGuire podał nawet przykład Google, które pierwotnie było mocno zainteresowane optymalizacją wersji ARM swojej przeglądarki Chrome, jednak po małej popularności komputerów Windows 10 z ARM nie miało motywacji, by zwiększyć wysiłki w tym zakresie. Tym samym budżetowe laptopy mogą okazać się tu bardzo przydatne.

Snapdragon 8cx bije Core i5 w benchmarku PCMark 10

Jak na razie Qulcomm nie zdradziło żadnej specyfikacji Snapdragona 7cx, ani też ceny samego układu, ale bazując na Snapdragonie 8cx, spodziewać można się, że i ten model będzie nieco bardziej konkurencyjny w tym aspekcie niż rywale ze strony Intela. Nie da się przy tym ukryć, że przed Niebieskimi trudny okres, ponieważ nie tylko Qualcomm próbuje uszczknąć dla siebie nieco tortu z rynku zdominowanego obecnie przez Intela, bo AMD także ma zdecydowanie większe ambicje co do procesorów dedykowanych mobilnym komputerom, w czym pomóc ma im nowa generacja Ryzenów i już teraz widać, że cieszyć będzie się ona zdecydowanie większą popularnością wśród producentów laptopów niż poprzednie procesory firmy.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Snapdragon 7cx - Qualcomm szykuje także SoC dla tańszych laptopów

 0