Snapdragon 8 Gen 3 będzie bardziej energooszczędny od Apple A17 Pro. Mimo gorszej litografii

Snapdragon 8 Gen 3 będzie bardziej energooszczędny od Apple A17 Pro. Mimo gorszej litografii

Pomimo wykorzystania litografii 4 nm, Snapdragon 8 Gen 3 ma zapewniać znacznie lepszą efektywność energetyczną od konkurencyjnego A17 Pro, do produkcji którego Apple używa procesu 3 nm.

O 30% lepsza efektywność energetyczna i o 60% wydajniejsze GPU

Według znanych nam doniesień, do produkcji kolejnego flagowego chipu Qualcomma wykorzystywana będzie litografia 4 nm. Mimo to, Snapdragon 8 Gen 3 ma cechować się zauważalnie lepszą efektywnością energetyczną od A17 Pro, który wytwarzany jest w 3 nm. Jak pisze Revegnus, leakster odpowiedzialny za całą masę przecieków, różnica na korzyść Snapdragona w kwestii zużycia energii będzie wynosić aż 30%. Niestety nie zostało wyjaśnione, w jaki sposób Qualcomm to osiągnął. Być może odbije się to na wydajności.

Jak pisze Revegnus, leakster odpowiedzialny za całą masę przecieków, różnica na korzyść Snapdragona w kwestii zużycia energii będzie wynosić aż 30%.

Revegnus dodał także, iż Geekbench 6 pokazuje coraz mniejsze różnice między Snapdragon, a układem od Apple jeśli chodzi o wydajność wielordzeniową. Co więcej, w kwestii wydajności GPU, Snapdragon 8 gen 3 ma być znacznie wydajniejszy od A17 Pro. Według leakstera przewaga wynosi około 60%. Niestety nie wiadomo czy uwzględniona jest w tym również wydajność w Ray Tracingu. A to dość ważne, ponieważ według Apple, chip A17 Pro oferuje 4-krotnie lepsze osiągi w obliczeniach związanych ze śledzeniem promieni niż jego poprzednik, A16 Bionic.

Snapdragon 8 Gen 3 - specyfikacja i data premiery

Jeśli chodzi o specyfikację Snapdragona 8 Gen 3, możemy oczekiwać w sumie 8 rdzeni. Jeden z nich, najwydajniejszy, to Cortex-X4. Dalej mamy 5 sztuk Cortex-A720, a całość zamykają 2 rdzenie Cortex-A520. Za grafikę odpowiada natomiast Adreno 750. Jak już zostało wspomniane, chip będzie produkowany w litografii 4 nm za co odpowiadać będzie tajwańska firma TSMC. Warto tutaj dopowiedzieć, że Qualcomm ma przeskoczyć na 3 nm używane obecnie przez Apple dopiero wraz z produkcją Snapdragona 8 Gen 4.

Na premierę tytułowego SoC od Qualcomma nie będziemy musieli zbyt długo czekać. Na okres 24-26 października zaplanowane jest bowiem wydarzenie Snapdragon Summit. W trakcie tej imprezy ogłoszony powinien zostać Snapdragon 8 Gen 3. Niedługo później zobaczymy najpewniej także pierwsze smartfony wyposażone właśnie w ten chip.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Snapdragon 8 Gen 3 będzie bardziej energooszczędny od Apple A17 Pro. Mimo gorszej litografii

 0