Snapdragon 8 Gen 3 będzie miał znacznie szybsze GPU od poprzednika. Znamy specyfikację

Snapdragon 8 Gen 3 będzie miał znacznie szybsze GPU od poprzednika. Znamy specyfikację

Kolejny chip od Qualcomma dla flagowych smartfonów z Androidem może przynieść zauważalny wzrost wydajności nie tylko w kwestii CPU, ale również GPU. W sieci pojawiły się właśnie nowe pogłoski na jego temat sugerujące, że Snapdragon 8 Gen 3 będzie miał znacznie wyższe taktowanie procesora graficznego od poprzednika. Potwierdziły się także wcześniejsze doniesienia o częstotliwości rdzenia Cortex-X4.

Snapdragon 8 Gen 2 debiutował zaledwie kilka miesięcy temu. Obecnie na flagowym chipie Qualcomma bazuje cała masa smartfonów z Androidem. Układ ten doczekał się nawet specjalnej wersji na zamówienie Samsunga, która została przygotowana z myślą o serii Galaxy S23. Od jakiegoś czasu mówi się jednak o następcy Snapdragona 8 Gen 2. Na początku tego miesiąca pisaliśmy, że Snapdragon 8 Gen 3 może mieć najwyższe taktowanie spośród wszystkich mobilnych procesorów. Dziś dowiedzieliśmy się, że kolejne źródło potwierdziło wysokie zegary nadchodzącego SoC. Nowe przecieki mówią, że Snapdragon 8 Gen 3 zostanie stworzony w konfiguracji rdzeni 1 + 5 + 2. To ciekawe, ponieważ wcześniejsze doniesienia wskazywały na konfigurację 1 + 4 + 3. 

Według nowych pogłosek, na pokładzie Snapdragona 8 Gen 3 pracować ma GPU Adreno 750 z zegarem aż 1 GHz.

Snapdragon 8 Gen 3 - benchmark

Pokrywają się natomiast informacje dotyczące głównej jednostki, którą zostać ma Cortex-X4 o taktowaniu 3,72 GHz. Kolejne 5 rdzeni to wydajne Cortex-A715, a pozostałe 2 to energooszczędne Cortex-A515. Tym, czego zabrakło w przeciekach z początku miesiąca były informacje na temat zintegrowanego układu graficznego.

Według nowych pogłosek, na pokładzie Snapdragona 8 Gen 3 pracować ma GPU Adreno 750 z zegarem aż 1 GHz. Dlaczego "aż"? Ano dlatego, że układ Adreno 740 ze Snapdragona 8 Gen 2 działa z częstotliwością 689 MHz. Mówimy zatem o 45% wzroście taktowania.

W internecie opublikowano nawet wyniki benchmarku Snapdragona 8 Gen 3 w wersji inżynieryjnej. W programie Geekbench 5, chip zdobył 1930 oraz 6236 punktów odpowiednio w teście jednordzeniowym i wielowątkowym. Mówi się, że nachodzący flagowiec Qualcomma będzie zużywał o 20% mniej energii, choć wydaje się to dość mało prawdopodobne, głównie z uwagi na zostanie przy tym samym procesie 4 nm TSMC. Jednoczesne zwiększenie wydajności nowego chipu oraz obniżenie jego zapotrzebowania na energię przy tej samej litografii nie jest łatwe. My jednak liczymy na to, że firmie uda się tego dokonać. Jeśli tak się stanie, kolejne flagowce z Androidem będą napędzane przez naprawdę potężny chip. Oby tylko nie było problemów z temperaturami.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Snapdragon 8 Gen 3 będzie miał znacznie szybsze GPU od poprzednika. Znamy specyfikację

 0