Snapdragon 8 Gen 4 z taktowaniem 4,3 GHz? Tylko jeden rdzeń ma pobierać aż 10 W

Snapdragon 8 Gen 4 z taktowaniem 4,3 GHz? Tylko jeden rdzeń ma pobierać aż 10 W

Według nowej pogłoski, Snapdragon 8 Gen 4 będzie w stanie rozpędzić się do 4,3 GHz. W takim scenariuszu tylko jeden rdzeń ma pobierać aż 10 W mocy.

Nowy Snapdragon z zegarem 4,3 GHz?

Kolejny flagowy chip Qulcomma, Snapdragon 8 Gen 4, może gwarantować naprawdę imponujące zegary. O ile tylko potwierdzą się plotki o nim. Wcześniejsze pogłoski mówiły, że Gen 4 będzie w stanie osiągać nawet 4,0 GHz. Informacje te pochodziły od dość często cytowanego leakstera Digital Chat Station. Kolejne nieoficjalne informacje o szczytowym taktowaniu Snapdragona 8 Gen 4 przebijają jednak doniesienia o 4,0 GHz. Według szczegółów w języku chińskim i koreańskim udostępnionych przez użytkownika negativeonehero, chip ten ma pracować z częstotliwością nawet powyżej 4,0 GHz, a szacunkowo będzie to około 4,3 GHz.

Tak wysokie taktowanie ma być okupione sporym poborem mocy. Zużycie energii tylko przez jeden rdzeń pracujący z zegarem 4,3 GHz podobno może wynosić blisko 10 W.

Tak wysokie taktowanie ma być okupione sporym poborem mocy. Zużycie energii tylko przez jeden rdzeń pracujący z zegarem 4,3 GHz podobno może wynosić blisko 10 W. Użytkownik negativeonehero pisze jednak, że nie ma szans, aby Snapdragon 8 Gen 4 osiągał tak wysoką częstotliwość. Na tę chwilę najlepiej traktować te informacje wyłącznie jako ciekawostkę, bo nie wiadomo kto faktycznie ma rację.

Gamingowe smartfony mogłyby zapewnić wystarczające chłodzenie

Jeśli chodzi o zwykłe smartfony, nawet te premium, to raczej mało prawdopodobne, żeby Gen 4 utrzymywał zegar 4,3 GHz przez dłuższy czas. Zużycie baterii to jedno. Ciężko mogłoby być w takim przypadku z efektywnym chłodzeniem. 

Jest jednak kategoria produktów, gdzie potencjał takiego Snapdragona mógłby być wykorzystany. Producenci gamingowych smartfonów mają technologię, która jest w stanie naprawdę skutecznie chłodzić procesory wewnątrz smartfonów na bardzo ograniczonej przestrzeni. Dodatkowo smartfony dla graczy, takie jak seria ASUS ROG Phone posiadają dedykowane zewnętrzne chłodzenia. Można zatem zakładać, że smartfony gamingowe z górnej półki dałyby radę z chłodzeniem Snapdragona 8 Gen 4 przy częstotliwości przekraczającej 4,0 GHz. Inną kwestią byłoby to jak długo przy stałym obciążeniu chip nie redukowałby zegarów. 

Dużą rolę w kwestii taktowania zapewne odegra proces litograficzny. Do produkcji Snapdragona 8 Gen 4 wykorzystana ma być druga generacja 3 nm od TSMC. Jeśli chodzi o premierę tego chipu to spodziewamy się, że Qualcomm postawi na koniec 2024 roku.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Snapdragon 8 Gen 4 z taktowaniem 4,3 GHz? Tylko jeden rdzeń ma pobierać aż 10 W

 0