Snapdragon X Elite oficjalnie. Qualcomm rzuca wyzwanie Intelowi, AMD i Apple w segmencie chipów PC

Snapdragon X Elite oficjalnie. Qualcomm rzuca wyzwanie Intelowi, AMD i Apple w segmencie chipów PC

Qualcomm ogłosił platformę Snapdragon X Elite, która często pojawiła się w przeciekach w ostatnich tygodniach. Jest to najpotężniejszy procesor obliczeniowy w historii firmy. Pierwsze komputery PC napędzane tym chipem pojawią się na rynku w połowie 2024 roku.

Snapdragon X Elite - szczegóły

Oparty na architekturze ARM procesor Snapdragon X Elite jest następcą zeszłorocznej linii procesorów do laptopów Snapdragon 8cx Gen 3, której nazwa została niedawno zmieniona, aby odzwierciedlić ogromny skok wydajności w nadchodzącej generacji. Qualcomm twierdzi, że X Elite, wyposażony w 12 rdzeni Oryon, zapewnia nawet dwukrotnie większą wydajność procesora w porównaniu z procesorami Intel Core i7-1360P i i7-1355U 13. generacji, a jednocześnie pobiera do 68 procent mniej energii.

Układ oparty jest na 4 nm litografii od TSMC i charakteryzuje się standardową częstotliwością taktowania 3,8 GHz z możliwością przyspieszenia do 4,3 GHz w przypadku dwóch rdzeni. Specyfikacja obejmuje również 42 MB całkowitej pamięci podręcznej z przepustowością pamięci LPDDR5x wynoszącą 136 GB/s. Qualcomm zapewnia, że dzięki zintegrowanemu procesorowi graficznemu X Elite oferuje dwukrotnie większą wydajność graficzną niż i7-13800H przy mocy ISO.

Wydajność

Nowy silnik AI Qualcomm powinien również znacząco usprawnić zadania oparte na uczeniu maszynowym. X Elite ma zapewnić do 75 TOP, co według Qualcomm jest 4,5 razy więcej niż u konkurencji. Chip został również zaprojektowany do lokalnego uruchamiania dużych modeli językowych z maksymalnie 13 miliardami parametrów, a Qualcomm twierdzi, że chip zapewnia najszybszą wydajność w trybie Stable Diffusion spośród wszystkich układów do laptopów dostępnych na rynku. Inne funkcje obejmują obsługę kodowania/dekodowania wideo AV1 4K HDR, łączność 5G (z pobieraniem plików do 10 Gb/s), Wi-Fi 7 i wbudowany firmowy Sensing Hub.

Snapdragon X Elite
 

Qualcomm ambitnie chwali się, że jego Snapdragon X Elite będzie lepszy od wielu procesorów Intel Core i7 w teście Geekbench 6, który mierzy wydajność wielowątkową. Jako dowód firma przedstawiła wykres, którego nie oznaczyła w żaden szczególnie przydatny sposób. Nie wiadomo, czy oś Y jest skalą liniową czy logarytmiczną i gdzie się zaczyna. Nie ma też wzmianki o wydajności jednowątkowej, czyli obszarze, w którym procesory Intela tradycyjnie wypadają najlepiej. Inni wykres pokazuje, że Snapdragon X Elite pokonuje Ryzen 9 7940HS firmy AMD w testach porównawczych GPU, z tą samą niejednoznaczną „względną wydajnością”.

Snapdragon X Elite
 

Qualcomm twierdzi również, że jego chip zapewni „o 50% wyższą szczytową wydajność wielowątkową” niż Apple M2. To jednak nie powinno dziwić, bo X Elite ma o 50 procent więcej rdzeni niż M2 i pobiera znacznie więcej energii, więc oczywiście w Geekbench wypadnie lepiej przy „szczytowej wydajności wielowątkowej”. Nie trzeba też dodawać, że Snapdragon X Elite zaoferuje ogromny wzrost wydajności w porównaniu z chipami Snapdragon do komputerów PC, które widzieliśmy w przeszłości. 

Snapdragon X Elite
 

Snapdragona X Elite to przełom?

Pojawienie się Snapdragona X Elite może być dużym przełomem dla Qualcomm, który stara się konkurować z rywalami takimi jak Intel i Apple w segmencie procesorów do komputerów. Lepiej jednak poczekać na pierwsze testy tej platformy, bo pierwsze chipy tego producenta dla Windows również miały obiecujące zapowiedzi, a ostatecznie okazały się rozczarowujące, pod względem wydajności. 

Snapdragon X Elite
 

Snapdragon Seamless

Qualcomm ogłosił także nową technologię o nazwie Snapdragon Seamless. Producent chwali się, że jest to „technologia wieloplatformowa, która umożliwia urządzeniom z systemem Android, Windows i Snapdragon korzystającym z innych systemów operacyjnych wzajemne odkrywanie się i udostępnianie informacji w celu pracy jako jeden zintegrowany system”. Można na przykład przeciągać i upuszczać pliki i okna na wiele różnych urządzeń, udostępniać ekrany lub mieć automatyczne przełączanie się słuchawek między nimi. Seamless jest częścią platform mobilnych Snapdragon, obecnymi partnerami są Microsoft, Google, Dell, Lenovo, Honor i Oppo.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Snapdragon X Elite oficjalnie. Qualcomm rzuca wyzwanie Intelowi, AMD i Apple w segmencie chipów PC

 0