Snapdragon X Elite przeszło 50% wydajniejszy od procesorów Intel Core Ultra

Snapdragon X Elite przeszło 50% wydajniejszy od procesorów Intel Core Ultra

Qualcomm promuje swoje nadchodzące laptopowe procesory, chwaląc się wydajnością układów Snapdragon X Elite w benchmarku Geekbench 6, gdzie ich rozwiązanie uzyskuje ponad 50% lepszy wynik niż Intel Core Ultra.

Portalowi PCWorld udało się uzyskać dane dotyczące nadchodzących procesorów Snapdragon X Elite, opartych na architekturze rdzenia Oryon i zestawić je z najnowszymi procesorami Intel Core Ultra „Meteor Lake”. Wcześniej Qualcomm udostępniał oficjalne dane, w których porównał chipy Snapdragon X Elite z CPU Raptor Lake od Niebieskich, Phoenix od AMD i M2 od Apple, ale teraz porównuje swoje nadchodzące chipy z najnowszymi procesorami konkurencji.

Benchmarki obejmują najlepszy 12-rdzeniowy układ Qualcomm Snapdragon X Elite w porównaniu z laptopem ASUS Zenbook 14 OLED wyposażonym w CPU Intel Core Ultra 7 155H oraz ASUS ROG Zephyrus M16 z procesorem Intel Core Ultra 9 185H. Do testów Qualcomm użył bardzo popularnego benchmarku Geekbench 6.2 i wyniki wyglądają naprawdę ciekawie. Qualcomm również wcześniej chwalił się wysoką wydajnością sztucznej inteligencji w porównaniu z chipami Intel Core Ultra, ale teraz porównuje czystą wydajność CPU w trybie jedno- i wielowątkowym.

Snapdragon X Elite oferuje do 51% wyższą wydajność jednowątkową w benchmarku Geekbench od CPU Intel Core Ultra 9 185H.

Na początek zestawione porównanie jednordzeniowe, w którym procesor Snapdragon X Elite oferuje do 51% wyższą wydajność przy pełnej mocy (~15 W w porównaniu z 30 W) i o 65% niższy pobór mocy przy tej samej wydajności w porównaniu z Core Ultra 9 185H. Przewaga wzrasta do 54% przy pełnej mocy (~12 W w porównaniu z 20 W) i przy tej samej  65% różnicy w poborze mocy w przypadku Core Ultra 7 155H.

Wielordzeniowe testy także wykazują wyraźną 41% przewagę nad Core Ultra 9 185H (40 W w porównaniu z 80 W) i 52% w porównaniu z Core Ultra 7 155H (40 W vs 60 W) przy 58-60% niższej mocy od swoich konkurentów. Podobnie to wygląda w przypadku GPU, gdzie zintegrowana grafika Snapdragona oferuje o 36% wyższą wydajność (30 W vs 45 W) i o 50% niższy pobór mocy w porównaniu z konkurentem.

Grafika została przetestowana przy użyciu testu 3DMark Wildlife Extreme w systemie Windows 11. Trzeba jednak zauważyć, że według wykresu Qualcomm układ mobilny Ryzen 9 7940HS pozostaje wyraźnie w tyle nie tylko za Snapdragonem X Elite, ale i Intel Core Ultra 7 155H, co nie do końca pokrywa się z naszymi doświadczeniami i kładzie się nieco cieniem na tych wynikach. Zresztą Geekbench nigdy nie był benchmarkiem, który najlepiej odzwierciedla rzeczywisty scenariusz. 

Snapdragox X Elite

Qualcomm zapewnia jednak, że procesory Snapdragon X Elite będą obsługiwać gry tak samo jak każde inne urządzenie z systemem Windows i zapewniać mają płynną rozgrywką. Niedawno firma chwaliła się, że Baldur's Gate 3 działa z prędkością około 30 klatek na sekundę (1080p) na ich nadchodzącym Snapdragonie, co odpowiada wydajności Ryzen 9 7940HS, choć nie znamy pełnego obrazu pod kątem ustawień, na jakich gra była testowana.

Pierwsze laptopy wyposażone w układy Snapdragon X Elite powinny pojawić się w sklepach około połowy roku. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Snapdragon X Elite przeszło 50% wydajniejszy od procesorów Intel Core Ultra

 0