Snapdragon X Elite - szczegóły pecetowego procesora Qualcomm. Zapowiada się coraz ciekawiej

Snapdragon X Elite - szczegóły pecetowego procesora Qualcomm. Zapowiada się coraz ciekawiej

Za sprawą Windows Report do sieci wyciekły właśnie informacje o szykowanym przez Qualcomm pecetowym układzie SoC typu ARM o nazwie Snapdragon X Elite. Ten oferuje 12 rdzeni Oryon i grafikę Adreno o mocy 4,6 TFlopsów.

CPU, NPU i 4 nm

Jak ogłoszono na początku tego miesiąca, Qualcomm ma zamiar ponownie spróbować sił w segmencie procesorów dla systemu Windows, wprowadzając nową serię Snapdragon X. Na czele tej serii stanie Snapdragon X Elite, który kładzie nacisk na wysokowydajne rdzenie Orion i nowe możliwości graficzne.

Do sieci wyciekły właśnie informacje o szykowanym przez Qualcomm pecetowym układzie SoC typu ARM o nazwie Snapdragon X Elite.

Snapdragon X Elite

Snapdragon X Elite produkowany ma być w 4 nm litografii, a Qualcomm mocno stawia tu na wykorzystanie generatywnej sztucznej inteligencji poprzez potężny układ NPU (jednostkę przetwarzania neuronowego) o nazwie Hexagon, zdolny do zapewnienia 45 TOPS (biliard operacji na sekundę). Oznacza to wzrost wydajności aż o 55% w porównaniu z poprzednikiem, układem Snapdragon 8cx Gen3.

Dla użytkowników komputerów PC poszukujących alternatyw dla architektury x86 ważnym czynnikiem jest efektywność energetyczna. Tutaj Qualcomm twierdzi, że jego nowy SoC zapewni podobną wydajność przy 1/3 wymaganej mocy w porównaniu do konkurencji. Przeciek nie potwierdza, co dokładnie jest porównywane, dlatego należy traktować to z przymrużeniem oka.

Nowe Adreno

Układ graficzny Snapdragon X Elite, nazywany po prostu Adreno, jest w stanie zapewnić imponującą moc obliczeniową na poziomie 4,6 TFLOP, prawdopodobnie w operacjach FP32 (o pojedynczej precyzji). Ten poziom wydajności wskazuje na większe możliwości obliczeniowe niż konsola Xbox Series S z GPU opartym na architekturze AMD RDNA 2. Podobnie jak jego poprzednik, 8cx Gen3, procesor graficzny Adreno będzie również zapewniał obsługę DirectX 12.

Snapdragon X Elite

RAM

Jeśli chodzi o pamięć, SoC oferuje kompatybilność z LPDDR5X-8533 i obsługę do 8 kanałów o 16-bitowej szerokości. Przekłada się to na maksymalną przepustowość 136 GB/s i możliwość obsługi aż do 64 GB pamięci. Stanowi to duży skok w stosunku do poprzednika, który obsługiwał pamięci RAM LPDDR4x-4266. Udoskonalono także opcje łączności, ponieważ nowy chip będzie wspierał Wi-Fi 7 i Bluetooth 5.4. Dodatkowo warto zauważyć, że jednostka przetwarzania wideo będzie teraz zapewniać obsługę kodowania i dekodowania AV1, czyli funkcji, której nie było w 8cx Gen3.

Według nieoficjalnych doniesień Snapdragon X-Elite zostanie zaprezentowany w połowie 2024 roku. Do tego czasu należy spodziewać się premiery mobilnych procesorów Intel Meteor Lake i AMD Strix Point.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Snapdragon X Elite - szczegóły pecetowego procesora Qualcomm. Zapowiada się coraz ciekawiej

 0