Snapdragon X Elite - testy pokazują, że laptopowy SoC Qualcomm wypada słabiej niż iPhone 12 mini

Snapdragon X Elite - testy pokazują, że laptopowy SoC Qualcomm wypada słabiej niż iPhone 12 mini

Wiele osób wiąże duże nadzieje ze Snapdragonem X Elite, który napędzać ma komputery Copilot+, ale pierwsze recenzje nie wyglądają obiecująco dla przyszłości nowej platformy Windows on ARM. Użytkownik Reddita r/caponica23 podzielił się w poniedziałek swoją opinią na temat Samsunga Galaxy Book4 Edge i stwierdził, że wyniki benchmarków wypadają tu słabiej niż w przypadku iPhone'a 12 mini, wydanego w 2021 roku.

Benchmarki GeekBench i CrystalDiskMark oraz subiektywne testy baterii i w grach nie wypadły dobrze w przypadku procesora Snapdragon X Elite. Komputer uzyskał wynik 1829 w teście jednordzeniowym Geekbench i 11379 w wielordzeniowym na zasilaniu bateryjnym. Wydajność wzrosła do 1841 punktów w przypadku jednego rdzenia i 11537 punktów dla wielu rdzeni po podłączeniu do zasilania. Liczby te są znacznie niższe od wyników prezentowanych przez Qualcomm na konferencjach, gdzie producent chwalił się rezultatami 2977 punktów w przypadku jednego rdzenia i 15086 punktów dla wielu rdzeni. Wydajność w grach również była poniżej normy; Resident Evil 7: Village chodziło w 40-50 kl./s w rozdzielczości 1080p i przy FSR AMD w trybie wydajności.

Wiele osób wiąże duże nadzieje ze Snapdragonem X Elite, który napędzać ma komputery Copilot+, ale pierwsze recenzje nie wyglądają obiecująco.

Nie będzie przesadą, jeśli stwierdzimy, że ten wynik jest fatalny w porównaniu z tym, co obiecywało Qualcomm. Jeden z użytkowników X podkreślił nawet, że wydajność jednordzeniowa laptopa Samsunga spada nawet poniżej poziomu iPhone'a 12 mini, co widać poniżej.

Istnieje wiele możliwych przyczyn tych rozczarowujących wyników. Najbardziej oczywista to błąd sprzętowy. W testach na Reddicie taktowanie procesora nigdy nie wzrosło powyżej 2,52 GHz. Coś wydaje się nie tak, bo X Elite w trybie boost rozpędzać ma się do 4,0 GHz. Tak więc Galaxy Book4 Edge fizycznie ograniczył prędkość procesora, aby utrzymać temperatury i wydajność baterii na stałym poziomie. Problem może jednak nie dotyczyć tylko tego modelu Samsunga, bo w sieci znaleźć można wyniki z GeekBench z różnych modeli wyposażonych w procesor Snapdragon X Elite, które również odnotowują dla jednego rdzenia rezultaty w przedziale 1700-1800, czyli znacznie poniżej tego, co uzyskuje iPhone 12. Embargo na recenzje Qualcomma jeszcze nie zostało zniesione i nie jest jasne, czy wcześniej pojawi się aktualizacja firmware'u dla X Elite, uwalniająca wydajność tych chipów, ale na razie nie wygląda to zbyt dobrze. Będziemy przyglądać się tej sprawie. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Snapdragon X Elite - testy pokazują, że laptopowy SoC Qualcomm wypada słabiej niż iPhone 12 mini

 0