Snapdragon XR2+ Gen 2 - nowy chip Qualcomma, który napędzi urządzenie stworzone z Google i Samsung

Snapdragon XR2+ Gen 2 - nowy chip Qualcomma, który napędzi urządzenie stworzone z Google i Samsung

Qualcomm przedstawił nowy chip dla urządzeń do rzeczywistości rozszerzonej oraz mieszanej. To Snapdragon XR2+ Gen 2. Firma ogłosiła również współpracę z Google oraz Samsungiem w celu stworzenia urządzenia napędzane przez układ XR2+ Gen 2.

Nowy układ Qualcomma

Qualcomm przedstawił Snapdragona XR2+ Gen 2. Jak sama nazwa wskazuje, jest to ulepszona wersja istniejącego już chipu Snapdragon XR2 Gen 2. Już na wstępie trzeba zaznaczyć, że seria XR została stworzona z myślą o urządzeniach do rzeczywistości wirtualnej (VR) oraz mieszanej (MR). Co zatem oferuje model XR2+ Gen 2? Ponieważ jest to chip dla gogli MR oraz VR to zacznijmy od parametru, który dotyczy właśnie tego rodzaju urządzeń. Nowy układ jest w stanie zapewnić rozdzielczość 4,3K dla każdego oka przy 90 FPS.

Przy praktycznym wykorzystaniu tytułowego Snapdragona mają współpracować giganci branży technologicznej, a dokładniej Google oraz Samsung.

Dowiedzieliśmy się również, że XR2+ Gen 2 oferuje o 15% wyższe taktowanie GPU oraz o 20% wyższy zegar CPU. Chip zapewnia również wsparcie dla Wi-Fi 7 oraz 12 kamer, które mogą śledzić różne części ciała. Przy praktycznym wykorzystaniu tytułowego Snapdragona mają współpracować giganci branży technologicznej, a dokładniej Google oraz Samsung. Qualcomm działa z nimi nad rozwojem nowego urządzenia, wewnątrz którego umieszczony zostanie właśnie XR2+ Gen 2. Na tę chwilę niestety nie są znane szczegóły dotyczące tego produktu.

Chip wykorzystają także inni producenci

Prace nad stworzeniem sprzętu, który wykorzysta potencjał drzemiący w Snapdragonie XR2+ Gen 2 trwają nie tylko u Google czy Samsunga. Qualcomm zdradził również, że kilku innych producentów tworzy obecnie swoje produkty, które będą napędzane przez omawiany chip. Wygląda zatem na to, że branża gogli AR i VR nabiera rozpędu, a duże firmy wykazują zainteresowanie. Można zakładać, że dość spory wpływ na to miało przedstawienie przez Apple gogli Vision Pro. Jeśli Apple wchodzi na rynek, tworząc jednocześnie nowy sprzęt to znaczy, że popyt na tego rodzaju urządzenia może się zwiększyć, co przyciąga innych producentów

Apple zapowiedziało premierę Vision Pro w Stanach Zjednoczonych na początek 2024 roku. Ostatnie pogłoski mówią nawet o bardzo bliskim debiucie, który miałby być zaplanowany na ostatni tydzień stycznia. Jednym z czynników, które mogą zniechęcić konsumentów do wyboru gogli od Apple może być ich cena. Urządzenie ma bowiem kosztować 3499 dolarów. I na tym może skorzystać właśnie konkurencja oferując zwyczajnie tańszy sprzęt. Bez wątpienia warto będzie zatem śledzić rynek headsetów AR i VR.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Snapdragon XR2+ Gen 2 - nowy chip Qualcomma, który napędzi urządzenie stworzone z Google i Samsung

 0