Sony prezentuje Xperia Pro-I. Smartfon z 1-calowym sensorem dla maniaków fotografii

Sony prezentuje Xperia Pro-I. Smartfon z 1-calowym sensorem dla maniaków fotografii

Sony niespodziewanie zaprezentowało nowy flagowy smartfon z serii Xperia Pro, skierowanej do profesjonalnych fotografów. Mowa o modelu Xperia Pro-I i jest to pierwszy telefon dostępny poza Japonią, w którym zastosowano 1-calowy sensor aparatu (wcześniej takowy oferował Sharp Aquos R6) z autofokusem z detekcją fazową.

Ten 1-calowy sensor pochodzi prosto z bardzo popularnego aparatu kompaktowego RX100 VII od Sony, ale został „zoptymalizowany pod kątem smartfona”. Oznacza to, że Xperia Pro-I wykorzystuje dużą część tego czujnika (ale nie cały) do tworzenia obrazów 12 MP z rozstawem pikseli 2,4 µm – to około 20% więcej niż piksele iPhone'a 13 Pro Max i mniej więcej taki sam rozmiar jak te z głównego aparatu Galaxy S21 Ultra (po pobiciu). Pomimo tego, że nie wykorzystuje pełnego obszaru czujnika o przekątnej 1,0 cala, Xperia Pro-I i tak ma ogromną matrycę, którą tak naprawdę przewyższa tylko Xiaomi Mi 11 Ultra i jego piksele w rozmiarze 2,8 µm.

Sony niespodziewanie zaprezentowało nowy flagowy smartfon z serii Xperia Pro, skierowanej do profesjonalnych fotografów.

Przed tym przetwornikiem Exmor RS znajduje się stabilizowany 24 mm obiektyw Zeiss ze zmienną przysłoną, która zmienia się od f/2,0 dla najpłytszej głębi ostrości do f/4,0, gdy celem jest najwyższa ostrość. Xperia Pro-I ma także parę 12 MP aparatów - ultraszerokokątny (16 mm f/2,2) i teleobiektyw (50 mm f/2,4) z 2x zoomem. Trochę rozczarowuje jednak, że Sony nie było w stanie zmieścić w Xperii Pro-I peryskopu 70-105 mm ze zmiennym zoomem z Xperii 1 III i Xperii 5 III.

Sony prezentuje Xperia Pro-I. Smartfon z 1-calowym sensorem dla maniaków fotografii

Wracając do głównego aparatu, ten jest wyposażony w profesjonalny autofokus Sony Real-time Eye dla ludzi i zwierząt, zarówno na zdjęciach, jak i na filmach. Xperia Pro-I może zablokować obiekt dzięki 315 punktom AF z detekcją fazy na 90% kadru. Procesor sygnału obrazu Bionz X, znajdujący się w Xperii 1 III i 5 III, odpowiada także za obsługę przetwarzania wideo i zdjęć w Xperii Pro-I.

Sony prezentuje Xperia Pro-I. Smartfon z 1-calowym sensorem dla maniaków fotografii

Sony wyposażyło Xperię Pro-I w dwie fizyczne opcje sterowania aparatem. Jest dwustopniowy przycisk migawki, z teksturowaną powierzchnią i profesjonalnym tłumieniem. Drugi to okrągły przycisk skrótu, do którego Sony zmapowało aplikację Videography Pro. Aplikacja zapewnia entuzjastom profesjonalną kontrolę nad parametrami, takimi jak balans bieli, ekspozycja i ostrość. Podczas gdy Cinematography Pro oferuje tryby kolorów inspirowane kamerą kinową Sony VENICE oraz opcję filmowania w kinowym formacie 21:9. Xperia Pro-I jest w stanie nagrywać wideo 4K z prędkością do 120 kl./s w 5-krotnie zwolnionym tempie. Sony skieruje Xperię Pro-I do vlogerów dzięki specjalnemu monitorowi Vlog – 3,5-calowemu akcesorium z dodatkowym ekranem o rozdzielczości 1280 × 720 pikseli, które mocuje się z tyłu Xperia Pro-I i umożliwia filmowanie za pomocą nowego, 1-calowego czujnika aparatu.

Sony prezentuje Xperia Pro-I. Smartfon z 1-calowym sensorem dla maniaków fotografii

Reszta specyfikacji Xperii Pro-I jest wzorowana na Xperii 1 III i otrzymujemy 6,5-calowy OLED 4K z częstotliwością odświeżania 120 Hz oraz procesor Snapdragon 888 z 12 GB pamięci RAM. Do tego mamy aż 512 GB pamięci na dane, co można dodatkowo rozszerzyć za pomocą karty microSD. Za czas pracy urządzenia odpowiada zaś bateria o pojemności 4500 mAh. Xperia Pro-I jest dostarczana z etui, ładowarką 30 W i kablem USB.

Sony rozpocznie sprzedaż Xperii Pro-I w grudniu w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Holandii i krajach skandynawskich. Jeśli jesteście maniakami mobilnej fotografii, to może cena tego telefonu Was nie odstraszy, bo kosztuje on 1799 euro. Monitor Vlog wyceniono na kolejne 199 euro i wymaga on jeszcze dodatkowej nakładki na tylny panel Xperii Pro-I za 89,99 euro. Z drugiej strony nie jest tak źle, jeśli porównamy cenę z oryginalną Xperią Pro.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Sony prezentuje Xperia Pro-I. Smartfon z 1-calowym sensorem dla maniaków fotografii

 0