Spowalnia sprzedaż gamingowych monitorów. Można spodziewać się spadków cen?

Spowalnia sprzedaż gamingowych monitorów. Można spodziewać się spadków cen?

Sprzedaż monitorów mocno wzrosła na początku pandemii, ze względu na zmianę nawyków, gdy wielu z nas zmuszonych zostało do pracy w domu. Popyt zaczął jednak wyraźnie słabnąć w trzecim kwartale 2021 roku.

Nie jest to dobra wiadomość dla dostawców, ale za to konsumenci mają powody do zadowolenia, ponieważ mniejszy popyt powinien skutkować niższymi cenami. Zapotrzebowanie na monitory do komputerów PC drastycznie wzrosło w pierwszej połowie 2020 r., gdy ludzie zaczęli kupować je do laptopów. „Covid-19 spowodował, że wiele osób zmodernizowało swój system, a nawet jeśli nie mają komputera do gier, wyposażali PC do gier do granic swojego budżetu” — powiedział Jon Peddie, szef Jon Peddie Research

Popyt na gamingowe monitory zaczął  wyraźnie słabnąć w trzecim kwartale 2021 roku. Niższa sprzedaż powinna skutkować niższymi cenami.

Spowalnia sprzedaż gamingowych monitorów. Można spodziewać się spadków cen?

To skutkowało wzrostem cen, ale choć popyt ten wciąż rośnie, szczególnie w wyniku możliwości pracy w domu, to analitycy rynku z Jon Peddie Research i IDC donoszą, że dostawy monitorów powróciły do ​​typowych poziomów, co może prowadzić do mniejszej presji na łańcuch dostaw i dalszego spadku cen. Choć wiele zależy tu od samych producentów.

Według IDC łączna wartość połączonych rynków komputerów do gier i monitorów ma wzrosnąć z 43 miliardów dolarów w 2020 r. do nieco ponad 60 miliardów dolarów w 2025 r., przy pięcioletnim CAGR wynoszącym 7,4%. Firma twierdzi, że monitory do gier kosztowały średnio 339 USD w 2020 r., ale oczekuje się, że spadną do 309 USD w 2025 r. 

„Odnotowano duże zainteresowanie monitorami o wysokiej częstotliwości odświeżania (do 144 Hz, a nawet więcej). Nastąpił również wyraźny przeskok z HD do 1440, a nawet 4K. Są też te imponujące zakrzywione monitory o przekątnej od 34 do 49 cali” - podkreśla Peddie. Według szacunków JPR od 12 do 15 milionów graczy w 2021 roku zainwestowało też w coś, co można określić jako monitor do gier.

Podczas gdy popyt na sprzęt bardzo gwałtownie wzrósł w latach 2020-2021 i wzrost ten obecnie spowalnia, według JPR popyt na wyświetlacze do gier będzie stabilny. Jeśli prognozy firm analitycznych się potwierdzą, to spadków cen gamingowych monitorów spodziewać należy się raczej w dłużej niż krótszej perspektywie. Oczywiście o ile na rynku znów nie pojawią się jakieś duże zawirowania, które odwrócą tę sytuacją do góry nogami. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Spowalnia sprzedaż gamingowych monitorów. Można spodziewać się spadków cen?

 0