Japońska aplikacja AI sprawdzi stan Twojego kota. Korzystają z niej nawet weterynarze

Japońska aplikacja AI sprawdzi stan Twojego kota. Korzystają z niej nawet weterynarze

W Japonii koty są uważane za szczęśliwe stworzenia, a właściciele tych popularnych zwierząt inwestują znaczne środki w ich opiekę. Jednak jak można rozpoznać, czy kot doświadcza bólu?

Nie wiesz, czy trzeba iść z kotem do weterynarza? Skorzystaj z... aplikacji.

Firma technologiczna i uniwersytet w Tokio podjęły współpracę w celu stworzenia aplikacji, która została przeszkolona na podstawie tysięcy zdjęć kotów i według twórców ma umożliwić rozpoznanie cierpienia u kotów. Od momentu premiery w zeszłym miesiącu, aplikacja „Cat Pain Detector” zdobyła 43 000 użytkowników, głównie w Japonii, ale także w Europie i Ameryce Południowej, powiedział Go Sakioka, dyrektor wykonawczy w firmie Carelogy, odpowiedzialnej za rozwój aplikacji.

Aplikacja Cat Pain Detector potrafi określić, czy kot odczuwa ból i jest podobno skuteczna w 90%.

Aplikacja ta stanowi jedno z wielu narzędzi rozwijanych dla właścicieli zwierząt domowych, którzy pragną dbać o dobre samopoczucie swoich futrzanych przyjaciół. W skład tej rosnącej gamy technologii wchodzą również podobne urządzenia monitorujące nastrój i ból zwierząt, które są opracowywane zarówno w Kanadzie, jak i w Izraelu.  Carelogy nawiązało współpracę z College of Bioresource Sciences na Uniwersytecie Nihon w celu zebrania 6000 zdjęć kotów, na których szczegółowo analizowano położenie uszu, nosów, wąsów i powiek tych zwierząt. Następnie wykorzystano opracowany przez Uniwersytet w Montrealu system punktacji, który pozwolił na dokładne zmierzenie subtelnych różnic między zdrowymi kotami a tymi, które cierpią na trudno wykrywalne choroby.

Następnie twórcy aplikacji przekazali informacje do systemu wykrywania opartego na sztucznej inteligencji (AI), który został jeszcze bardziej doskonalony dzięki około 600 000 zdjęciom przesłanym przez użytkowników. Obecnie aplikacja "Cat Pain Detector" osiąga poziom dokładności przekraczający 90 procent. Według Japan Pet Food Association, 60 procent właścicieli kotów zabiera swoje zwierzęta do weterynarza co najwyżej raz w roku. Sakioka powiedział: "Chcemy pomóc właścicielom kotów w łatwiejszej ocenie, czy powinni udać się z nimi do weterynarza, czy nie". Obecnie „Cat Pain Detector” jest już używany przez niektórych weterynarzy w Japonii, krainie Hello Kitty, gdzie turyści gromadzą się w kocich kawiarniach, a niektóre małe wyspy opanowane są przez bezpańskie koty. Jednak ostrzeżono, że "system sztucznej inteligencji musi być jeszcze bardziej precyzyjny, zanim zostanie uznany za standardowe narzędzie".

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Japońska aplikacja AI sprawdzi stan Twojego kota. Korzystają z niej nawet weterynarze

 0