Sprzedaż płyt głównych także leci na łeb na szyję

Sprzedaż płyt głównych także leci na łeb na szyję

W ostatnich tygodniach pisaliśmy już o bardzo słabej sprzedaży komputerów i procesorów, ale jeśli ktoś potrzebuje więcej dowodów na kiepską kondycję całego segmentu PC, to wystarczy dołożyć do tego równania sprzedaż płyt głównych.

Czterej najwięksi światowi producenci płyt głównych odnotowali łącznie spadek sprzedaży o ponad 10 milionów sztuk w 2022 roku, co nie jest dużym zaskoczeniem, patrząc na to, co dzieje się ze sprzedażą CPU. Niestety, według analityków odwrócenie tej tendencji może nastąpić dopiero pod koniec tego roku lub na początku 2024 roku.

Czterej najwięksi światowi producenci płyt głównych odnotowali łącznie spadek sprzedaży o ponad 10 milionów sztuk w 2022 roku.

Sprzedaż płyt głównych także leci na łeb na szyję

ASUS, Gigabyte, MSI i ASRock były jednymi z firm, które odnotowały największe spadki. Według źródeł z łańcucha dostaw, ASRock odnotował spadek dostaw o 55 procent rok do roku, z około sześciu milionów sztuk w 2021 roku do zaledwie 2,7 miliona w zeszłym roku. Tymczasem MSI dostarczyło na rynek 9,5 miliona płyt w 2021 roku, ale w ubiegłym roku było to już tylko 5,5 miliona, co oznacza spadek o ponad 42 procent. ASUS radził sobie nieco lepiej, bo w 2021 roku dostarczył 18 milionów płyt głównych, w zeszłym roku 13,6 miliona (około 25-procentowy spadek), podczas gdy Gigabyte odnotował 14-procentowy spadek z 11 milionów do około 9,5 miliona.

Jeśli chodzi o przyczyny tak słabych wyników, to są one dość oczywiste, bo specjaliści wymieniają trwający kryzys gospodarczy, załamanie na rynku kryptowalut i powrót pracowników do biur po pandemii, a tym samym odejście od kupowania dodatkowego sprzętu do domu (nie ma co ukrywać, że okres pandemii to były prawdziwe żniwa dla całej branży). Przypominamy również, że w zeszłym tygodniu firma Mercury Research poinformowała, że ​​w czwartym kwartale 2022 r. nastąpił największy spadek dostaw procesorów do komputerów PC od trzech dekad.

Mercury Research stwierdziło, że rok 2022 był największym spadkiem w historii branży procesorów PC (od kiedy firma śledzi rynek), z zaledwie 374 milionami procesorów dostarczonych przez cały rok. To o 21 procent mniej niż w 2021 roku i nie obejmuje procesorów ARM. Counterpoint Research z kolei uważa, że ​​procesory ARM będą zyskiwać coraz większą popularność, szczególnie na rynku laptopów. Firma przewiduje się, że do 2027 roku jeden na cztery sprzedane laptopy będzie napędzany przez układ ARM zamiast tradycyjnego procesora x86.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Sprzedaż płyt głównych także leci na łeb na szyję

 0