Starlink chce wykorzystać nową częstotliwość do świadczenia usług mobilnych

Starlink chce wykorzystać nową częstotliwość do świadczenia usług mobilnych

Firma SpaceX przygotowuje się do świadczenia usług mobilnych za pośrednictwem Starlink. Przedsiębiorstwo złożyło nawet wniosek do Federalnej Komisji Łączności, w którym prosi o zgodę na wykorzystanie częstotliwości 2 GHz dla usług mobilnych. Wspomniane pasmo jest jednak celem DISH Network. Obie firmy rywalizują o dostęp do częstotliwości 2 GHz.

David Goldman, dyrektor do spraw polityki satelitarnej SpaceX podzielił się planami firmy w sprawie dodania pasma 2 GHz w jednym z wniosków. Na chwilę obecną, urządzenia Starlink korzystają z różnych częstotliwości w celu zapewniania usług internetowych. Przedsiębiorstwo chce jednak rozwijać swoją działalność, przygotowując się tym samym na wprowadzenia pasma 2 GHz. W tym celu użyte mają być już istniejące satelity Starlink oraz sprzęt, który posiadają użytkownicy. Nowością mają być z kolei urządzenia dla stacji naziemnej. Nowy projekt jest określany jako mobilne usługi satelitarne. Całość ma zapewnić łączność z odległymi regionami oraz umożliwić korzystanie z usługi przez 24 godziny na dobę, niezależnie od położenia.

SpaceX planuje świadczyć usługi mobilne za pośrednictwem istniejących już satelitów Starlink. W tym celu złożony został projekt o przyznanie zgody na wykorzystanie częstotliwości 2 GHz.

Motorola Edge+

Motorola Edge+

 

Goldman podkreślił nawet w zgłoszeniu, że Amerykanie coraz częściej domagają się łączności, gdziekolwiek są i kiedy chcą. Problem polega jednak na tym, że dwa satelity należące do firmy DISH Network korzystają właśnie z częstotliwości, którą chce wykorzystać SpaceX. Sieć ta jest częścią projektu DISH Project Genesis, zaprezentowanego na początku tego roku. Kompatybilny ma być na razie tylko jeden model smartfona - Motorola Edge+.

Pozostali producenci nie wprowadzili jeszcze na rynek urządzeń zdolnych do wykorzystania częstotliwości, którą posługuje się DISH. Oznacza to, że użytkowcy, oprócz płacenia miesięcznego abonamentu za usługi mobilne w wysokości 30 dolarów, będą musieli nabyć smartfon za 899 dolarów. To już nie pierwszy raz, kiedy dwie firmy technologiczne rywalizują o pewne rozwiązania. Miejmy nadzieję, że z tego "pojedynku" zwycięsko wyjdzie ta firma, która wykorzysta zdobyte możliwości w lepszy sposób.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Starlink chce wykorzystać nową częstotliwość do świadczenia usług mobilnych

 0