Starsze coolery mogą mieć problemy ze wsparciem dla CPU Intel Alder Lake

Starsze coolery mogą mieć problemy ze wsparciem dla CPU Intel Alder Lake

Zdjęcie opublikowane przez Wccftech pokazuje, że coolery, które nie zostały zaprojektowane pod podstwkę LGA1700, mogą nierównomiernie rozprowadzać pastę termiczną na nadchodzących procesorach Intela (Alder Lake). 

Procesory Intel Alder Lake pod gniazdo LGA1700 będą miały inną wysokość  w porównaniu do procesorów LGA1200. Podobno różnica wynosząca zaledwie 1 mm może powodować problemy z naciskiem na procesory nowej generacji, ale tylko wtedy, gdy cooler LGA1200 jest używany ze specjalnym uchwytem montażowym. Wccftech twierdzi, że otrzymało zdjęcie przedstawiające trzy zestawy chłodzenia AIO od MSI, Corsair i CoolerMaster. MSI K360 i S360 to jedne z pierwszych coolerów AIO, które obsługują LGA1700, podczas gdy serie Corsair H115 i CoolerMaster ML będą wymagały zestawów montażowych. Warto zauważyć, że zdjęcie zostało najprawdopodobniej dostarczone przez firmę MSI.

Coolery, które nie zostały zaprojektowane pod podstwkę LGA1700, mogą nierównomiernie rozprowadzać pastę termiczną na CPU Alder Lake.

Starsze coolery mogą mieć problemy ze wsparciem dla CPU Intel Alder Lake

„Nasze źródła dostarczyły nam kilka zdjęć pokazujących, jak niektóre starsze coolery AIO wypadają wraz z nowym designem. Widać, że modele Corsair H115 i Cooler Master z serii ML nie rozprowadzają pasty termicznej równomiernie, wykorzystując nowe zestawy montażowe LGA 1700. Może to skutkować niższą wydajnością w porównaniu z dedykowanymi chłodzeniami, które będą oferować najlepsze wsparcie dla linii procesorów Intel 12. generacji” - tłumaczy Wccftech.

Jeśli to okaże się prawdziwe, to duża liczba coolerów LGA1200 AIO może mieć problemy z kompatybilnością z procesorami Alder Lake i powodować problemy z ich przegrzewaniem, ale być może tylko w pewnych okolicznościach. Wygląda na to, że dotyczy to tylko zestawów zaprojektowanych pod kątem starszej podstawki, które nie były pierwotnie przystosowane do obsługi LGA1700 i ich kompatybilność jest zapewniania za sprawą specjalnych zestawów montażowych. To od producentów coolerów zależy, czy zestaw montażowy zapewni niezbędne wsparcie i zapewni odpowiedni docisk między płytą zimną a procesorem. Jeżeli instalacja jest problematyczna i wymaga od użytkownika większej uwagi, fakt ten należy odpowiednio odnotować w instrukcji.

Na pewno przyjrzymy się tej kwestii po premierze procesorów Intel Alder Lake

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Starsze coolery mogą mieć problemy ze wsparciem dla CPU Intel Alder Lake

 0