Handheld Steam Deck od Valve, jako swoisty mini PC, powinien obsługiwać system Windows, ale wymagania Windows 11 dotyczące funkcji zabezpieczeń TPM 2.0 okazały się tu nieco kłopotliwe. Valve zapewniło jednak, że współpracuje z AMD, aby upewnić się, że ich sprzęt spełni to wymaganie.
Valve zapewniło, że Steam Deck spełni wymagania nadchodzącego systemu operacyjnego Microsoftu, gdyż oba produkty zostaną wprowadzone na rynek jeszcze w tym roku. Obejmuje to wymaganie modułu Trusted Platform Module 2.0 (w skrócie TPM 2.0), co stanowić może największą przeszkodę. Valve będzie dostarczać Steam Deck z własnym SteamOS 3.0 opartym na Archu (dystrybucja Linuxa), wykorzystując warstwę kompatybilności z Protonem do uruchamiania gier tylko dla systemu Windows. Jednak Valve zapewnia, że urządzenie będzie całkowicie otwarte i nie będzie powstrzymać użytkowników przed instalacją na nim systemu Windows.
Valve zapewniło, że Steam Deck pozwoli na obsługę Windows 11. To dobra wiadomość dla graczy.
Początkowo sądzono, że handheld obsłuży co najwyżej Windows 10, gdyż użytkownicy obawiali się, że moduł TPM 2.0 może okazać się zbyt problematyczny w przypadku Windows 11. PC Gamer zapytał wprost o tę kwestię Valve: „W tej chwili trwają prace związane z TPM” — powiedział projektant Steam Deck Greg Coomer. „Do tej pory tak bardzo koncentrowaliśmy się na systemie Windows 10, że tak naprawdę nie zagłębiliśmy się w to tak daleko. Oczekujemy, że uda nam się to osiągnąć”.
Sprawa dotyczy to nie tylko Valve, ale także AMD, projektanta zastosowanego w Steam Deck procesora Zen 2 i karty graficznej RDNA 2. „Rozmawiamy o tym również z AMD, aby upewnić się, że na poziomie BIOS-u możemy to uwzględnić. Więc nic nie wskazuje na to, że będą jakieś problemy z Windowsem 11” - powiedział Coomer. Prawie wszystkie najnowsze płyty główne i procesory AMD obsługują TPM 2.0 za pośrednictwem oprogramowania układowego TPM (fTPM), które można włączyć w BIOS-ie.
Chociaż Valve pracuje nad Protonem, aby zapewnić dobrą wydajność gier Windows, które natywnie nie obsługują SteamOS 3.0, wielu właścicieli Steam Deck może nadal chcieć zainstalować system Windows 10 lub 11 na urządzeniu, aby uzyskać natywną wydajność OS Microsoftu. Mogą również chcieć instalować gry z popularnych launcherów na PC, które w ogóle nie obsługują SteamOS (ani żadnej wersji Linuksa), takich jak Xbox Game Pass firmy Microsoft, sklep Epic Games Store lub Battle.net firmy Blizzard.
Zobacz także:
- Sprzedaż składanych smartfonów znacząco wzrośnie do 2023 roku
- Microsoft pracuje nad trybem, który ma zwiększyć bezpieczeństwo przeglądarki Edge
- Gigabyte ofiarą ataku ransomware. Firma ugnie się pod szantażem cyberprzestępców?
Pokaż / Dodaj komentarze do: Steam Deck - Valve pracuje z AMD nad wsparciem dla Windows 11