Steam wprowadza oficjalny tag LGBTQ+ do oznaczania gier

Steam wprowadza oficjalny tag LGBTQ+ do oznaczania gier

Gry w sklepie Steam mogą być od teraz oznaczane oficjalnie wprowadzonym tagiem LGBTQ+, na co mocno naciskał jeden z deweloperów, chcąc by wprowadzić taką klasyfikację na platformę. Niezależny deweloper Yitz rozpoczął dyskusję z Valve, przekonując, że właśnie taki tag byłby idealny dla nadchodzącej noweli wizualnej "To The Dark Tower". Poprawne otagowanie gier, zwłaszcza w przypadku mniejszych twórców, może by kluczowe dla odkrycia gry i jej sukcesu. Steam ma setki oficjalnie rozpoznawanych tagów, z których korzysta algorytm sklepu, by wybrać i zarekomendować graczom właściwe dla nich tytuły, jak tylko się zalogują. LGBTQ+ ani nic podobnego nie było dotąd dostępne do wyboru.

LGBTQ+ dotarło również na Steam, choć twórcy początkowo nie chcieli wprowadzić nowej kategorii. 

Oczywiście deweloperzy mogli wprowadzać własne tagi do opisania swoich gier, Steam jednakże nie brał ich pod uwagę przy rekomendowaniu tytułów. Właśnie z tego powodu Yitz tak bardzo naciskał na uzyskanie oficjalnej klasyfikacji. Przedstawiciel polecił deweloperowi poruszenie sprawy na forum Steamworks, co ten uczynił. Efektem jest wprowadzenie nowych oznaczeń. Nie byłą to jednak łatwa decyzja. Valve obawiało się między innymi, że takie oznaczenie przyniesie same problemy i nie jest warte tych kłopotów. Przede wszystkim obawiano się ataku bigotów i trolli internetowych. Twórcy ostatecznie doszli do wniosku, że "ludzie będą gówniani bez względu na wszystko", więc równie dobrze mogą posłuchać tych, którzy faktycznie są zainteresowani sprawą.

Podobnie jak w innych sklepach, historia przeglądania użytkownika, bibliotek gier oraz inne dane wpływają na pokazywanie nowych produktów. Posiadanie wielu tytułów z gatunku survival horror albo roguelike będzie pokazywać takie gry częściej niż z innych gatunków. Zanim wprowadzono na Steam LGBTQ+, najbliższą kategorią do tego tagu było "Female Protagonist", co oczywiście wskazuje na zainteresowanie różnorodnością, ale jest znacznie bardziej ograniczone. W tej chwili w zakładce „Co nowego” w serwisie Steam jest około 100 gier ze znacznikiem LGBTQ+, możecie jednak uzyskiwać różne wyniki, ponieważ Steam pokazuje, lub ukrywa produkty zależnie od preferencji użytkownika.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Steam wprowadza oficjalny tag LGBTQ+ do oznaczania gier

 0