Steve Jobs otrzyma pośmiertnie Medal Wolności za „wizję, wyobraźnię i kreatywność”

Steve Jobs otrzyma pośmiertnie Medal Wolności za „wizję, wyobraźnię i kreatywność”

Administracja  prezydenta Bidena ogłosiła, że Steve Jobs jest w gronie siedemnastu nazwisk, które otrzymają Prezydencki Medal Wolności.

Steva Jobsa można kochać lub nienawidzić, jednak nie da się traktować go obojętnie. Dla jednych był geniuszem, który na stałe wpisał się w historię branży technologicznej, dla innych natmiast tyranem, manipulatorem i osobą nieprzyjemną w obyciu. Steve Jobs będzie jednak długo pamiętany, a teraz, ponad dekadę od jego śmierci, otrzymuje on najwyższe odznaczenie USA, jakie może otrzymać cywil: Prezydencki Medal Wolności. Administracja prezydenta Bidena ogłosiła w piątek siedemnastu laureatów odznaczenia, a Jobs jest jednym z trzech, którzy otrzymają nagrodę pośmiertnie, obok Johna McCaina i Richard Trumka.

Prezydencki Medal Wolności to "najwyższe amerykańskie odznaczenie cywilne, nadawane przez prezydenta Stanów Zjednoczonych obywatelom amerykańskim oraz cudzoziemcom za szczególnie wybitny wkład w dziedzinie bezpieczeństwa lub narodowych interesów Stanów Zjednoczonych, pokoju światowego, kultury, jak również innych znaczących dokonań w sferze publicznej lub prywatnej".

Nagroda jest przyznawana osobom, które w sposób wzorowy przyczyniły się do dobrobytu, wartości lub bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych, pokoju na świecie lub innych znaczących przedsięwzięć społecznych, publicznych lub prywatnych. Biały Dom opisuje Jobsa następująco: „Jego wizja, wyobraźnia i kreatywność doprowadziły do ​​wynalazków, które zmieniły i nadal zmieniają sposób komunikowania się świata, a także przekształcają przemysł komputerowy, muzyczny, filmowy i bezprzewodowy”.

Jobs zmarł 5 października 2011 roku, w wieku 56 lat, po długiej walce z rakiem trzustki. Zrezygnował z prowadzenia Apple zaledwie sześć tygodni przed śmiercią. Nagrody zostaną wręczone w Białym Domu 7 lipca 2022 r. Administracja Bidena nie ujawniła, kto odbierze nagrodę  w imieniu Jobsa, chociaż prawdopodobnie będzie to jego żona, Laurene Powell-Jobs. Inni laureaci Prezydenckiego Medalu Wolności to m.in. aktor Denzel Washington i mistrzyni olimpijska w gimnastyce Simone Biles.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Steve Jobs otrzyma pośmiertnie Medal Wolności za „wizję, wyobraźnię i kreatywność”

 0