Stopione złącza na kartach RTX 4090 to wina... użytkowników? Czyżby nie umieli włożyć wtyczki?

Stopione złącza na kartach RTX 4090 to wina... użytkowników? Czyżby nie umieli włożyć wtyczki?

Ekspert od zasilaczy w firmie Corsair, znany niektórym jako Jonnyguru, twierdzi, że stopione złącza kart RTX 4090 to efekt niewystarczającego dociśnięcia wtyczki przez użytkowników.

Sprawa stopionych złączy 12VHPWR na kartach graficznych RTX 4090 jest wciąż mocno komentowana na forach, w końcu nie jest to częste zjawisko, żeby w topowych  i drogich kartach graficznych zdarzały się takie wpadki. Widzieliśmy już wcześniej kilka prób analizy i wyjaśnienia przyczyn pojawiających się awarii gniazd zasilania, jednak jak dotąd nie ma żadnego oficjalnego stanowiska w tej sprawie. Wiemy, że NVIDIA poleciła partnerom gromadzić uszkodzone karty RTX 4090 i wysyłać je do swojej centrali, jednak wciąż brak jakichkolwiek wieści w tej sprawie.

Posiadaczom RTX 4090 zalecamy uważne podłączanie zasilania. Ekspert Corsair twierdzi, że problemem jest niewłaściwy montaż.

Niedawno swoje przypuszczenia umieścił w sieci Igor z Igor's Lab, krytykując fatalny projekt złącza 12VHPWR oraz kiepską jakość wykonania, co miało prowadzić do powstania problemu. Nieco innego zdania jest użytkownik Twittera Hassan Mujtaba, który uważa, że problemem jest niewystarczająca powierzchnia styku. Pokazał on pomiar temperatury, kiedy kabel był prawidłowo wciśnięty i zestawił to z sytuacją, gdy styk był niewystarczający.  Hussan przesłał nawet 1530 W przez złącze i podczas gdy temperatura podczas pracy powinna wynosić od 60 do 70°C przy odpowiednim połączeniu, to w przypadku gdy wtyczka nie jest dokładnie wciśnięta, temperatura wzrasta do ponad 100°C, co według niego może stanowić problem. 

Tym razem głos zabrał Jon Gerow, ekspert od zasilaczy w Corsair, który niektórym starszym użytkownikom może być znany pod pseudonimem JonnyGuru i dostarczał przez wiele lat cenne i rzetelne testy zasilaczy PC, które dla wielu były wyznacznikiem tego, co można kupować. Według Gerowa, kwestia stopionych złącz ma banalną przyczynę. Potwierdza się tutaj podejrzenie Hussana, który mówił o niewystarczającej powierzchni styku, ponieważ Gerow twierdzi, że problemem jest błędne połączenie pomiędzy adapterem a złączem na karcie graficznej. Wtyczka powinna być mocno dociśnięta, bez widocznej przerwy (zdjęcie powyżej), co niejako wskazuje, że przynajmniej częściowo winę za stopione złącza mogą ponosić sami użytkownicy. Z wyciąganiem ostatecznych wniosków trzeba jednak jeszcze poczekać.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Stopione złącza na kartach RTX 4090 to wina... użytkowników? Czyżby nie umieli włożyć wtyczki?

 0