Stracił Bitcoiny o wartości 600000 dolarów, bo pobrał fałszywą aplikację z Apple App Store

Stracił Bitcoiny o wartości 600000 dolarów, bo pobrał fałszywą aplikację z Apple App Store

Jeśli chodzi o sprawdzanie bezpieczeństwa aplikacji, to Apple App Store ma lepszą reputację niż Google Play, jednak nie zwalnia to użytkowników iOS z czujności. Najlepszym przykładem, że nie należy bezkrytycznie ufać aplikacjom z oficjalnych sklepów, może być przypadek jednego człowieka, który pobrał fałszywą aplikację do zarządzania kryptowalutami i stracił portfel o wartości ponad 600000 dolarów. Historia rozpoczęła się w zeszłym miesiącu, kiedy Phillipe Christodoulou chciał sprawdzić swoje saldo Bitcoin. Postanowił poszukać aplikacji "Trezor", firmy, która tworzy portfel sprzętowy, w którym przechowywał swoje krypto. Christodoulou znalazł aplikację Trezor, która zawierała logo kłódki na zielonym tle, więc pobrał ją i wprowadził swoje dane. Niestety, nie ma aplikacji do portfeli Trezor; była to fałszywa aplikacja umieszczona w sklepie, która nie miała żadnego związku z rzeczywistą firmą. The Washington Post donosi, że oszuści stojący za aplikacją ukradli 17.1 bitcoina od Christodoulou. W momencie zdarzenia skradziona waluta była warta 600000 dolarów, a dziś to już prawie milion dolarów. Poszkodowany obwinia Apple za dopuszczenie aplikacji do swojego sklepu i zapowiada, że nie ujdzie to Apple na sucho.

Przed zaufaniem jakiejkolwiek aplikacji, należy dokładnie sprawdzić jej autentyczność i pochodzenie - zwłaszcza gdy w grę wchodzą finanse.

Christodoulou dodał, że aplikacja została oceniona na pięć gwiazdek, co potwierdzało jej autentyczność. Apple nie odniosło się do sytuacji i oczywiście nie wspomnieli nic o zwrocie mu kosztów. Apple sprawdza wszystkie przesłane aplikacje, zanim zostaną zatwierdzone. W przypadku tej podróbki, aplikacja została przesłana pod nazwą Trezor i zawierała logo firmy oraz kolory, ale została przedstawiona jako aplikacja "kryptograficzna" do szyfrowania plików iPhone'a i przechowywania haseł. Deweloperzy zapewniali Apple, że aplikacja "nie jest zaangażowana w żadną kryptowalutę", umożliwiając jej pojawienie się w App Store 22 stycznia. Gdy aplikacja pojawiła się w sklepie, zmieniła się w portfel kryptowalut.

Według Coinfirm, pięć osób straciło łącznie 1,6 miliona dolarów w wyniku działania aplikacji na iOS, podczas gdy szacuje się, że fałszywe aplikacje Trezor na Androida okradły ludzi na 600000 dolarów. Apple potwierdziło, że usunęło aplikację 3 lutego i zbanowało programistę po tym, jak sprawę zgłosiła prawdziwa firma Trezor. Kolejna fałszywa aplikacja o tej samej nazwie pojawiła się dwa dni później. Dane z Sensor Tower sugerują, że oszukańcza aplikacja została pobrana około 1000 razy. Inny użytkownik iPhone'a, który stracił 14000 dolarów w Ethereum i Bitcoinach, twierdzi, że przedstawiciel Apple powiedział mu, że firma nie ponosi odpowiedzialności za straty wynikające z fałszywej aplikacji Trezor.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Stracił Bitcoiny o wartości 600000 dolarów, bo pobrał fałszywą aplikację z Apple App Store

 0