Streaming przejmie Hollywood? Amazon chce kupić MGM z prawami do filmowych hitów za 9 mld USD

Streaming przejmie Hollywood? Amazon chce kupić MGM z prawami do filmowych hitów za 9 mld USD

MGM, jedno z najsłynniejszych hollywoodzkich studiów, może zostać przejęte przez Amazon za 9 miliardów dolarów. Spółka macierzysta MGM Holdings podobno już od końca 2020 roku szuka kupca. Jednym z zainteresowanych jest Amazon i to właśnie gigant technologiczny jest typowany jako kolejny właściciel wytwórni filmowej. Jeśli Amazon sfinalizuje transakcję, uzyska dostęp do prawie 100-letniego katalogu filmowego i telewizyjnego z tytułami obejmującymi klasyki od takich produkcji jak Ben-Hur po Jamesa Bonda i Opowieści podręcznej. Amazon jest jedną z kilku firm technologicznych, które wyraziły zainteresowanie nabyciem MGM. Cena zakupu może sięgać od 7 do 10 miliardów dolarów, chociaż podobno przedstawiciele studia celują 9 miliardów dolarów.

Amazon może stać się nowym właścicielem MGM, przejmując prawa do takich filmowych hitów jak James Bond, Rocky, Hobbit, czy serialowych Stargate SG-1, Stargate Atlantis, Fargo...

Bloomberg informuje, że MGM omawiało również inne opcje z różnymi firmami, w tym prowadzono rozmowy z Apple i Netflix na temat wydania znacznie opóźnionego filmu o Jamesie Bondzie "No Time To Die" bezpośrednio do usługi przesyłania strumieniowego. Wytwórnia miała jednak podobno zbyt wygórowane żądania cenowe za prawa do nowego Bonda. Z rozmów ostatecznie nic nie wyniknęło, a MGM w końcu potwierdziło, że kolejny rozdział serii 007 zostanie wprowadzony do kin w okresie jesiennym.

MGM posiada jedną z największych bibliotek treści filmowych i telewizyjnych na świecie. Wśród 4000 filmów, do których wytwórnia ma prawa, znajduje się seria Hobbit, Rocky / Creed i Robocop, a także Milczenie owiec, czy Siedmiu wspaniałych. Do tego należy doliczyć ogromną bazę seriali, na którą składa się 17000 odcinków, takich hitów jak Stargate SG-1, Stargate Atlantis, Fame, Fargo i The Voice. Jeśli 9 miliardów USD wydaje się dużą sumą, to wystarczy wspomnieć, że Amazon na swoje filmy i seriale na platformę Prime Video wydał tylko w zeszłym roku 11 miliardów USD. Oczywiście pojawiły się dzięki temu takie perełki jak The Boys, jednak nie da się ukryć, że Amazon Prime kuleje nieco pod względem ilości produkcji w porównaniu z konkurencją. Przejęcie MGM pozwoliłoby na zasilenie biblioteki i wstawienie naprawdę głośnych hitów na platformę.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Streaming przejmie Hollywood? Amazon chce kupić MGM z prawami do filmowych hitów za 9 mld USD

 0