Superkomputer Aurora z procesorami Intel znów poległ. Nie udało się zdetronizować Frontier z AMD

Superkomputer Aurora z procesorami Intel znów poległ. Nie udało się zdetronizować Frontier z AMD

Powszechnie oczekiwano, że superkomputer Aurora z procesorem Intel zdobędzie pierwsze miejsce na liście, wyprzedzając Frontier z procesorem AMD, który aktualnie zajmuje pozycję lidera. Jednak Aurora zaskoczyła wszystkich, zajmując drugie miejsce.

Co ciekawe, w teście porównawczym HPL-MxP o mieszanej precyzji, zorientowanym na sztuczną inteligencję, Aurora zdobyła pierwsze miejsce. To pozwoliło firmie Intel rościć sobie pretensje do napędzania najszybszego superkomputera AI na świecie o wydajności 10,6 eksaflopa AI. Warto jednak zauważyć, że Aurora nadal nie jest w pełni funkcjonalna. Liczne problemy sprzętowe,  awarie, problemy z systemem chłodzenia, błędy operacyjne i niestabilność sieci, utrudniają pełne wykorzystanie systemu. Mimo że system został ogłoszony dziewięć lat temu, a druga wersja pojawiła się pięć lat temu (pierwsza wersja została anulowana), ostateczne komponenty zostały zainstalowane dopiero jedenaście miesięcy temu. Obecnie w systemie znajduje się pełny zestaw 21 248 procesorów i 63 744 procesorów graficznych rozmieszczonych na 10 624 serwerach obliczeniowych. Niestety, Argonne National Laboratory (ANL), gdzie znajduje się Aurora, ponownie nie było w stanie przesłać wyników Linpack w pełni funkcjonalnego systemu do listy Top500.

Aurora nie jest w stanie pokonać Frontier w Top500, ale zajęła pierwsze w teście mieszanej precyzji HPL-MxP. Intel wykorzystał wyniki testu do okrzyknięcia zwycięstwa nad konkurentem.

Przełamanie bariery eksaflopa nastąpiło przy wykorzystaniu 87% aktywnego systemu (9 234 z pełnych 10 624 węzłów).  Aurora ma ambicję wyprzedzić obecnie prowadzący superkomputer, Frontier w benchmarku High-Performance Linpack (HPL), jednak system wymaga jeszcze dostrojenia. Frontier jest o ~19% szybszy od Aurory, osiągając 1,206 eksaflopa. Aurora prawdopodobnie nie wygrałaby nawet po dodaniu pozostałych 13% węzłów, które nie zostały uwzględnione w teście Top500.

Intel promował teoretyczną szczytową wydajność Aurory wynoszącą 2 eksaflopy (Rpeak), ale superkomputery są oceniane na podstawie trwałej wydajności (Rmax). Frontier zapewnia 70% swojej szczytowej wydajności jako wydajność trwałą w Linpack, podczas gdy Aurora oferuje jedynie 51% swojej szczytowej wydajności.

Aurora zajęła jednak pierwsze miejsce w teście porównawczym mieszanej precyzji HPL-MxP z wydajnością sztucznej inteligencji na poziomie 10,6 exaflopów przy aktywnych jedynie 87% systemu. W tym benchmarku priorytetem jest niższa precyzja (FP32 i niższa, nawet FP16) niż FP64 zastosowana w benchmarku Linpack używanym w rankingu Top500. Zatem ten test porównawczy lepiej odzwierciedla obciążenia AI i rosnącą liczbę innych zastosowań w świecie rzeczywistym.

Obserwuj nas w Google News

Tagi

Komputery

Pokaż / Dodaj komentarze do: Superkomputer Aurora z procesorami Intel znów poległ. Nie udało się zdetronizować Frontier z AMD

 0