SuperMicro szykuje gamingowe płyty główne ze wsparciem dla PCIe 4.0 i DDR5

SuperMicro szykuje gamingowe płyty główne ze wsparciem dla PCIe 4.0 i DDR5

SuperMicro to dziś nieco już zapomniany przez konsumentów producent z segmentu PC, ale swego czasu był on całkiem popularny na rynku płyt głównych i urządzeń peryferyjnych. Na przełomie lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych jego MOBO znaleźć można było zarówno w tradycyjnych, jak i gamingowych komputerach, ale w ostatniej dekadzie firma ta skupiła się głównie na rynku serwerowym, gdzie odnosi sukcesy (jest trzecim największym dostawcą serwerów na świecie). Co prawda nie opuściła całkowicie rynku konsumenckiego i niedawno zdecydowała na wypuszczenie płyty głównej z chipsetem Z390, a kontynuowała także produkcję modeli ze średniej półki dla procesorów Intela. W ostatnim czasie nie obyło się też bez pewnej kontrowersji wokół płyt tego producenta, które podejrzewane były o szpiegowanie użytkowników przez Chińczyków, którzy instalować mieli na nich miniaturowe chipy, ale SuperMicro udało się oczyścić z tych zarzutów. Co prawda płyt tego podmiotu nie uświadczymy na sklepowych półkach (te oferowane są jedynie przez internetowe sklepy), a w Polsce są one w ogóle niedostępne, ale wkrótce może ulec to zmianie, ponieważ SuperMicro ma ambitne plany.

SuperMicro ma ambitne plany i pracuje nad gamingowymi płytami głównymi ze wsparciem dla nowych technologii, w tym PCIe 4.0 i DDR5. 

Amerykański producent zaprosił niedawno do swojej siedziby w Dolinie Krzemowej redakcję KitGuru, by pochwalić się planami na najbliższą przyszłość, które zakładają ponownie zawalczenie w segmencie gamingowych płyt głównych z popularnymi markami. SuperMicro chce być tu niejako trendsetterem, stawiając na innowacje i najnowocześniejsze technologie, takie jak Intel Optane, ale również nadchodzące PCIe Gen 4 czy wsparcie dla pamięci DRAM typu DDR5. Starszy wiceprezes firmy, Vik Malyala, wprost podaje, że obecnie koncentrują się na opracowaniu gamingowych płyt, które będą w stanie rywalizować z high-endowymi produktami konkurencyjnych marek, takich jak ASUS Maximus czy Gigabyte Aorus. Wspomniał także o rozszerzeniu działu inżynieryjnego SuperMicro oraz wejściu na nowe rynki. Nie wiemy, czy chodzi tu o Europę, ale biorąc pod uwagę, że przedsiębiorstwo celuje w high-endowy segment, jest to bardzo prawdopodobne.

Dotychczas SuperMicro kojarzone było na rynku konsumenckich jedynie z płytami pod procesory Intela, ale wygląda na to, że to także ulegnie zmianie. Co prawda Malyala nie zapewnił wprost o wsparciu dla podstawki AM4 dla układów AMD Ryzen, ale zasugerował taką opcję, chwaląc się, że jego firma była jedną z pierwszych, która oferowała serwerowe płyty pod procesory EPYC. Wiceprezes stwierdził, że obecnie zajmują się monitorowaniem rynku desktopowego i zdają sobie sprawę z popularności Ryzenów. Ponowne skoncentrowanie się SuperMicro na rynku konsumenckim jest ekscytujące z tego powodu, że producent ten ma duże doświadczenie w opracowywaniu sprzętu z najwyższej półki i przywoływany już zeszłoroczny model z chipsetem Z390 oferował naprawdę imponującą specyfikację m.in. z 10-fazową sekcją VRM i świetną regulacją napięcia, chipem PLC, która podwajał liczbę linii PCIe, dwoma portami U.2 i M.2 oraz 10-gigabitowym portem Ethernet. Firma słynie także z wprowadzania innowacyjnych rozwiązań w swoich produktach (np. jako pierwsza wprowadziła wsparcie dla Apache Pass w swoich płytach, które zapewnia obsługę pamięci masowej w formacie DIMM, drastycznie redukując opóźnienia względem tradycyjnych dysków SSD NVMe lub nawet Intel Optane).  

Pokaż / Dodaj komentarze do: SuperMicro szykuje gamingowe płyty główne ze wsparciem dla PCIe 4.0 i DDR5

 0