Supernumerary 3DOF. Trzecie ramię, które może zniszczyć ścianę

Supernumerary 3DOF. Trzecie ramię, które może zniszczyć ścianę

Grupa naukowców z kanadyjskiego Université de Sherbrooke we współpracy z Exonetik stworzyła „trzecią rękę” czyli robotyczne ramię, które znajdzie zastosowanie w wielu codziennych czynnościach. Supernumerary 3DOF to hydrauliczne urządzenie montowane na biodrach użytkownika zaś jego waga wynosi około 4 kg. Sam robot może poruszać się z prędkością maksymalną 3,4 m na sekundę, a także podnosić ciężar o wadze do 5 kg. Według dostępnej informacji sprzęt znajdzie zastosowanie np. w ogrodzie, gdzie zbierze delikatne owoce oraz przy cięższych zadaniach np. przebijając się przez ścianę. Niestety są też pewne ograniczenia, bowiem urządzenie korzysta z dość dużego w tym nieporęcznego systemu zasilania i nie pomaga to w jego mobilności. Robotyczne ramię jest ponadto kontrolowane przez drugą osobę. Zapewne w przyszłości, jeśli projekt będzie kontynuowany to naukowcy zadbają o to, aby ramię było bardziej przenośne, a wielkość zasilacza zostanie odpowiednio zmniejszona.

Supernumerary 3DOF to robotyczne ramię, które może nie tylko zbierać owoce w ogrodzie, ale także przebić się przez ścianę.

Jak podkreślono urządzenie ma za zadanie naśladować zachowanie ludzkiej ręki i być przydatne w wielu zastosowaniach nie tylko domowych, ale przemysłowych. Czy taki sprzęt trafi kiedykolwiek do chociażby warsztatów, czy domowego ogródka? Tego nie wiadomo, ale nie ulega wątpliwości, że przed ekspertami jeszcze długa droga, by uczynić go autonomicznym, jak również praktyczniejszym, szczególnie że tak jak wspomnieliśmy z racji swojej niesamodzielności do obsługi wymaga operatora. Catherine Véronneau główna pomysłodawczyni projektu przyznała wprawdzie, iż „nie jest źle nosić to ramię na biodrach” z racji swojej wagi. „Przyzwyczaiłam się do tego dzięki czemu mogę kompensować niektóre ruchy (ruchy translacyjne x, y i z), ale nadal mam pewne kłopoty z kompensowaniem ruchów skrętnych” – przyznała Véronneau. Dodatkowo taśma musi być sztywno połączona z działem, gdyż w przypadku jakiegokolwiek luzu użytkowanie sprzętu jest niewygodne.

Jakiś czas temu zaprezentowano pneumatycznego robota BionicSoftHand działającego głównie za sprawą sprężonego powietrza. Zewnętrzna skórka jest miękka i naśladuje ludzkie ciało, natomiast napełnione powietrzem komory tworzące palce umożliwiają mu bezproblemowo chwytać różne przedmioty. Dodatkowo zastosowane czujniki pozwalają robotowi kontrolować czułość dotyku. Wszelkie informacje urządzenie przetwarza dzięki oprogramowaniu oraz zamontowanej płycie głównej. Ponadto sprzęt korzysta z systemu uczenia maszynowego, co pozwala mu odpowiednio radzić sobie z różnymi elementami.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Supernumerary 3DOF. Trzecie ramię, które może zniszczyć ścianę

 0