Surface Neo i Surface Duo - dwuekranowy tablet i smartfon od Microsoftu

Surface Neo i Surface Duo - dwuekranowy tablet i smartfon od Microsoftu

Wczorajsza konferencja Microsoftu, której tematem były nowe urządzenia marki Surface, przyniosła wiele ciekawych zapowiedzi, ale chyba największymi niespodziankami były dwuekranowe urządzenia, czyli tablet Surface Neo oraz smartfon Surface Duo. Warto przypomnieć, że gigant z Redmond ujawnił już w 2009 roku, że pracuje nad dwuekranowym tabletem o nazwie kodowej Courier, ale ten projekt został skasowany, a my musieliśmy czekać aż 10 lat na jego wskrzeszenie. Wciąż jednak przyjdzie nam jeszcze nieco poczekać na Surface Neo, ponieważ jego premiera planowana jest za rok (sezon świąteczny 2020). Sprzęt ten wykorzystuje dwa 9-calowe ekrany umieszczone jeden obok drugiego, z zawiasem pozwalającym na ich przekręcanie o 360 stopni. Dzięki temu urządzenie może być typowym małym tabletem, który w razie potrzeby rozkładamy, podwajając jego rozmiar. Wyświetlacze zabezpieczone są przez szkło Gorilla Glass, a Microsoft chwali się, że zastosowane tu panele LCD są najcieńszymi, jakie kiedykolwiek stworzono.

Największymi niespodziankami wczorajszej konferencji Microsoftu były dwuekranowe urządzenia, czyli tablet Surface Neo oraz smartfon Surface Duo.

Po rozłożeniu sprzętu, jego ekrany można wykorzystywać w tandemie, jako jeden duży wyświetlacz, lub też samodzielnie do wielozadaniowości. By było to możliwe, Microsoft stworzył nową, specjalną wersję Windowsa o nazwie Windows 10X, dedykowaną dwuekranowym urządzeniom. Ten pozwala na wykorzystanie dwóch ekranów jednocześnie, zmianę orientacji po przekręceniu sprzętu o 90 stopni itd. Kolejnym ciekawym elementem Surface Neo jest zintegrowana klawiatura. Ta rozkładana jest na dolnym ekranie, w taki sposób, że przysłania jakieś 2/3 jego powierzchni. Tę można też całkowicie odpiąć w razie, gdy okazuje się zbędna. Co warto podkreślić, podczas korzystania z klawiatury częściowo przysłonięty ekran wciąż jest używany, na podobnej zasadzie jak w Asus ZenBook Pro Duo. Jeśli zaś chodzi o specyfikacje, to Microsoft nie zdradził na razie zbyt wielu detali, ale wiemy, że Surface Neo napędzany będzie przez procesor Intel Lakefield z iGPU Gen11.  

Surface Duo to być może najbardziej intrygujące urządzenie zaprezentowane wczoraj przez Microsoft, ponieważ oznacza ono powrót Microsoftu na rynek smartfonów, gdzie gigant z Redmond poniósł wcześniej spektakularną porażkę. Tym razem ma być jednak inaczej i to z dwóch powodów. Po pierwsze, producent postanowił na unikalny format urządzenia oraz zamiast wybrać autorski OS, bazuje na popularnym Androidzie. Surface Duo to gruncie rzeczy mniejszy Surface Neo z opcją dzwonienia. Pokazany prototyp wyposażony został w dwa 5,6-calowe ekrany, które rozkładają się w 8,3-calowy tablet. Co trzeba jednak podkreślić, w odróżnieniu od takich sprzętów jak Samsung Galaxy Fold lub Huawei Mate X, gdzie znajduje się pojedynczy, elastyczny, składany wyświetlacz, tutaj zastosowano dwa oddzielne panele. Z jednej strony rozwiązuje to część problemów z trwałością czy odkształcaniem się ekranu w miejscu zgięcia, ale na pewno jest też mniej spektakularne. Po takim gigancie jak Microsoft spodziewać można było się większego szaleństwa, ponieważ takie pomysły już są na rynku (patrz ZTE Axon M czy nawet opcja dorzucenia drugiego ekranu w LG G8X ThinQ lub Asus ROG Phone). Poza tym, w oczy rzucają się tu grube ramki, które nie przystoją w 2019, a tym bardziej pod koniec 2020 roku, kiedy sprzęt ma mieć swoją premierę. Jest jednak czas, by wprowadzić poprawki w designie tego prototypu, na co liczymy.  

Pokaż / Dodaj komentarze do: Surface Neo i Surface Duo - dwuekranowy tablet i smartfon od Microsoftu

 0