Tajemnicze AMD "Flute" pojawiło się w UserBenchmark. To SoC z nowego Xboxa?

Tajemnicze AMD "Flute" pojawiło się w UserBenchmark. To SoC z nowego Xboxa?

Na Twitterze pojawiły się nowe informacje o nadchodzącym SoC od AMD o nazwie "Flute". Przeznaczenie tego chipu jest obecnie owiane tajemnicą, jednakże jest szansa, że jest to odpowiedź Microsoftu na stworzony przy współpracy z Sony układ AMD Gonzalo SoC. Według informacji, które widnieją w bazie danych UserBenchmark, SoC o nazwie kodowej Flute będzie posiadało osiem rdzeni Zen 2 oraz 16 wątków dzięki włączonemu SMT. Bazowy zegar Flute wynosić ma umiarkowane 1,6 GHz, wzrastające dwukrotnie do 3,2 GHz w trybie boost. Oceniając po częstotliwościach taktowania, można wnosić, że SoC będzie się znajdować w kategorii układów o niskim poborze mocy, podobnie jak poprzednie chipy Jaguar.

Pojawiły się nowe informacje o nadchodzącym SoC od AMD o nazwie "Flute", który całkiem możliwe, że pojawi się w nowych konsolach Xbox Microsoftu.

Układy wykorzystywane przez Microsoft w Xbox One i Sony w PlayStation 4 oparte są o chipy Jaguar oraz architekturę graficzną Graphics Core Next (GCN), które zostały obecnie wyparte przez Zen oraz mikroarchitekturę RDNA, widoczne w Ryzenach 3000 oraz serii RX 5700. Poprzednia seria Jaguar powstałą z wykorzystaniem wielu różnych procesów, włączając w to Durango i Liverpool w 28 nm w pierwszych Xbox One i PS4 oraz  16nn w przypadku Xbox One S (Edmonton), Xbox One X (Scorpio), PS4 Slim (Liverpool Refresh) i PS4 Pro (Neo). SoC Flute najprawdopodobniej powstaje w procesie 7 nm.

Spodziewać się można, że Flute w tej specyfikacji będzie co najmniej 2 razy szybsze niż poprzednia generacja układów Jaguar, która liczy sobie już 8 lat. Nie wiadomo niestety nic o GPU w tym układzie. We wpisie w bazie danych widać "NAVI 10LITE", które już wcześniej wypatrzono w linuksowym sterowniku od AMD, a w wersji "Lite" występują aż 3 układy: Navi 10, Navi 12 oraz Navi 21. Niektórzy uważają, że wariant "lite" może oznaczać GPU ze zredukowaną liczbą CU, co ma się przekładać również na zmniejszenie apetytu na prąd.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Tajemnicze AMD "Flute" pojawiło się w UserBenchmark. To SoC z nowego Xboxa?

 0