Take-Two zarabia krocie, ale i tak ogłasza zwolnienia

Take-Two zarabia krocie, ale i tak ogłasza zwolnienia

Take-Two Interactive planuje zwolnić 5 procent swoich pracowników, czyli około 600 osób, do końca roku. Studio anuluje także kilka projektów, które są w fazie rozwoju. Oczekuje się, że wdrożenie tych posunięć będzie kosztować od 160 do 200 milionów dolarów i powinno przynieść Take-Two roczne oszczędności w wysokości 165 milionów dolarów.

Jako właściciel Grand Theft Auto i spółka-matka Rockstar Games, 2K, Private Division, Zynga i Gearbox, Take-Two jest molochem w branży gier wideo. Firma odnotowała przychody w wysokości 5,3 miliarda dolarów w 2023 roku, co stanowi wzrost o prawie 2 miliardy dolarów w porównaniu z rokiem poprzednim. Zaledwie kilka tygodni temu Take-Two zgodziło się kupić Gearbox, studio odpowiedzialne za Borderlands, za 460 milionów dolarów. Firma przygotowuje się do premiery Grand Theft Auto VI w 2025 roku, co samo w sobie powinno przynieść miliardy dolarów.

Jako właściciel Grand Theft Auto i spółka-matka Rockstar Games, 2K, Private Division, Zynga i Gearbox, Take-Two jest molochem w branży gier wideo.

Mafia 4 coraz bliżej. Take-Two szykuje się do oficjalnej zapowiedzi

W 2023 r. Take-Two ogłosił serię zwolnień w Private Division – niezależnym wydawcy stojącym za takimi grami, jak Kerbal Space Program, The Outer Worlds i Rollerdrome – oraz w innych wewnętrznych studiach.

Szacuje się, że w 2024 r. pracę straciło dotychczas około 8800 osób w branży gier wideo, a w 2023 r. ogółem zwolniono 10 500 pracowników gamedevu. Są to rekordowe liczby. Sony zwolniło w lutym około 900 osób w PlayStation, w styczniu Microsoft pozbył się około 1900 pracowników w swoim dziale gamingowym, a w tym samym miesiącu Riot Games zwolniło ponad 500 osób, a to tylko niektóre z ostatnich zwolnień firm odpowiedzialnych za tytuły AAA. Take-Two dołącza do tej listy.

Kierownictwo Take-Two wcześniej sugerowało wprowadzenie w tym roku „programu znaczącej redukcji kosztów”, ale do teraz nie odpowiadało na pytania dotyczące masowych zwolnień. W marcu dyrektor generalny Strauss Zelnick powiedział podczas rozmowy telefonicznej z inwestorami: „Najtrudniej jest zwalniać kolegów i obecnie nie mamy takich planów”. Przy okazji warto dodać, że z najnowszych przecieków wynika, iż Take-Two przygotowuje się do zapowiedzi gry Mafia 4

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Take-Two zarabia krocie, ale i tak ogłasza zwolnienia

 0