TCL prezentuje NxtPaper - innowacyjny kolorowy wyświetlacz LCD z kontrastem większym niż E-Ink

TCL prezentuje NxtPaper - innowacyjny kolorowy wyświetlacz LCD z kontrastem większym niż E-Ink

Za chwilę mini dziesięć lat, odkąd producenci obiecywali, że technologie takie jak wyświetlacze elektrozwilżane będą oferować te same możliwości oszczędzania energii, co wyświetlacze E-Ink i będą pozbawione wszelkich wad. Na obietnicach się skończyło, a w branży wyświetlaczy symulujących papier od dawna nic się nie zmieniło. Chiński producent TCL stworzył jednak nowy wariant technologii LCD, który może zamienić wcześniejsze obietnice w rzeczywistość, bez wymyślania koła na nowo. TCL jest znane głównie z produkcji stosunkowo niedrogich telewizorów i smartfonów, ale od kilku lat zajmuje się również wdrażaniem innowacyjnych pomysłów. W zeszłym roku chińska firma pochwaliła się swoimi pracami nad telefonami ze składanymi ekranami, w tym telefonem z dwoma zawiasami. 

TLC opracowało wyświetlacz zbliżony do papieru, który oferuje wyświetlanie milionów kolorów, czego nie potrafią tradycyjne czytniki e-booków oraz umożliwia odtwarzanie materiałów wideo.

Na targach IFA Berlin w tym tygodniu firma TCL pokazała kilka innowacyjnych projektów. Jednak bardziej interesującą prezentacją była nowa technologia wyświetlania, która ma mieć podobne właściwości do paneli E-Ink powszechnie spotykanych w czytnikach e-booków. Mimo że nowość nosi nazwę "Next Paper", nie jest to wyświetlacz elektroforetyczny (ani e-paper). Zamiast tego jest to inne podejście do tradycyjnej technologii LCD, która eliminuje potrzebę podświetlenia w celu wytworzenia obrazu. Osiąga to dzięki wysoce odblaskowej warstwie, która pozwala na wykorzystanie naturalnego światła, a TCL twierdzi, że jest właścicielem 11 patentów na projekt. Co ciekawe wcale nie jest to pomysł TLC, bo bardzo zbliżona technologia była wykorzystywana w urządzeniach firmy Pebble.

Firma twierdzi, że ten pierwszy komercyjny wyświetlacz NxtPaper pracuje w rozdzielczości Full HD i oferuje o 25 procent większy kontrast w porównaniu z wyświetlaczem E-Ink. Chociaż wyświetlacz nie jest tak cienki jak panel E-Ink, jest o 36 procent cieńszy niż typowy wyświetlacz LCD. Zużycie energii jest o 65 procent niższe, jednocześnie obsługuje miliony kolorów (w przeciwieństwie do maksymalnie 4096 w przypadku E-Ink). Niestety, żeby cokolwiek zobaczyć cokolwiek na ekranie, potrzebne jest światło z otoczenia, można więc zapomnieć o czytaniu w ciemności. Dzięki wykorzystaniu ekranu LCD, chińska firma obiecuje, że Next Paper będzie w stanie płynnie odtwarzać wideo i umożliwiać streaming gier.

Pokaż / Dodaj komentarze do: TCL prezentuje NxtPaper - innowacyjny kolorowy wyświetlacz LCD z kontrastem większym niż E-Ink

 0