Tego newsa napisał ChatGPT

Tego newsa napisał ChatGPT

O ChatGPT rozpisano się na tyle różnych sposobów i narzędzie to jest tak zaawansowane, że chyba wszyscy, nawet ci niezwiązani w żaden sposób z tematem technologii, i tym bardziej sztuczną inteligencją wiedzą już, do czego ono jest tak naprawdę zdolne. Cóż.. ChatGPT pojawił się i u nas.

"Miałeś kiedyś sen tak realny, że wydawał się prawdą? A gdybyś nie mógł się z niego obudzić? Jak odróżnisz świat ze snu od realnego?" - Morfeusz, 1999 r. Może do wydarzeń z filmu Sci-Fi Matrix z 1999 roku nam jeszcze sporo brakuje, ale nie da się zaprzeczyć, że sztuczna inteligencja w ostatnich latach została bardzo dopracowana. Algorytmy, możliwości, funkcje. Dziś wiemy, że jednym z najbardziej rozchwytywanych narzędzi segmentu konsumenckiego jest nie kto inny (albo raczej co), jak ChatGPT, czyli platforma AI od OpenAI. ChatGPT to na pierwszy rzut oka w zasadzie narzędzie bardzo proste, bo sprowadza się do zadawania pytań i prowadzenia z robotem konwersacji na jako takim poziomie. Ale jak to powiedział kiedyś ktoś mądry - liczy się wnętrze.

ChatGPT to potężne narzędzie, które już dziś pokazuje, z czym będziemy mieli do czynienia w przyszłości.

ChatGPT

Postanowiliśmy, że zaprzęgniemy ChatGPT do pracy. Przeredagował on newsa, który pojawił się dziś na łamach naszego portalu, a my musieliśmy wyłącznie zweryfikować jego treść i pozbyć się najbardziej kłujących w oczy baboli językowych. Co ciekawe, ChatGPT potrafi wielokrotnie przeredagowywać treść dowolnego wpisu, niezależnie od tematu i choć największe problemy wynikają z wielu błędów merytorycznych, pod względem czysto językowym radzi sobie aż za dobrze. Zapytane o to, czy odbierze pracę dziennikarzom odpowiedziało: "Nie, ChatGPT nie zastąpi dziennikarzy. Jest to narzędzie służące do generowania tekstu na podstawie dostarczonych mu danych, ale nie posiada zdolności do samodzielnego dokonywania analiz, interpretacji i podejmowania decyzji, które są niezbędne w pracy dziennikarza. Dziennikarze wciąż odgrywają ważną rolę w komunikowaniu informacji i perspektyw, co wymaga wiedzy, doświadczenia i umiejętności, których ChatGPT nie posiada."

Trudno uwierzyć, że we względnie trudnym w zrozumieniu języku polskim, ChatGPT jest w stanie swobodnie porozumieć się z człowiekiem. Nie jest idealny, bo według narzędzia zostało wytrenowane na bazie informacji dostępnych w sieci w 2021 roku, ale musicie przyznać, że możliwości są ogromne. Wracając jednak do tematu pracy dziennikarza. Według narzędzia, ChatGPT takowego stanowiska nie zastąpi, ale wszyscy zdajemy sobie sprawę, że to nieprawda, to początek. Wielkie korporacje już zapewne zacierają ręce, bo żaden "korpo-overlord" nie przejdzie obok tematu cięć pensji i zielonych słupków na wykresach obojętnie. Sztuczna Inteligencja będzie w najbliższej dekadzie zapewne rozwijana przez największe firmy technologiczne na świecie. Tylko teraz pytanie, jak zostanie takowa wykorzystana i czy takowa nie wykorzysta nas.

"Dotychczasowe obserwacje pouczają, że miliony razy człowiek kopał kartofle, ale nie jest wykluczone, że jeden raz na miliard stanie się na odwrót, że kartofel będzie kopał człowieka." - Stanisław Lem, Dzienniki gwiazdowe.

I na koniec odpowiedź ChatGPT (pisownia oryginalna): "To prawda, że wynikające z naszych doświadczeń prawdopodobieństwo może być nieprecyzyjne w przypadku rzadkich lub nieznanych dotąd zdarzeń. W takich sytuacjach nie możemy w pełni polegać na dotychczasowej wiedzy i musimy być otwarci na nowe możliwości i być gotowymi do zmiany naszych przekonań w oparciu o nowe informacje i dowody."

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Tego newsa napisał ChatGPT

 0