Ten mod z chłodzeniem wodnym pozwala zmniejszyć rozmiar karty GeForce RTX 4090 o ponad połowę

Ten mod z chłodzeniem wodnym pozwala zmniejszyć rozmiar karty GeForce RTX 4090 o ponad połowę

Pamiętacie czasy, kiedy nawet najwydajniejsze karty graficzne zajmowały tylko jedno gniazdo w obudowie komputera? Te dawno minęły, a obecnie nawet modele z niższej półki zajmują sporo miejsca w naszych PC. Co powiecie jednak na rozwiązanie, które pozwala zmniejszyć objętość GeForce'a RTX 4090 o ponad połowę? 

Współczesne wysokiej klasy karty graficzne, takie jak GeForce RTX 4090, za sprawą grubych radiatorów i licznych wentylatorów, wymagają naprawdę przestrzennych obudów. Jednak kanał YouTube Optimum Tech (OT) użył modu do chłodzenia wodą, aby zmienić flagowe monstrum NVIDII w smukłą i relatywnie kompaktową kartę.

Optimum Tech (OT) użyło modu do chłodzenia wodą, aby zmienić flagowe monstrum NVIDII w smukłą i relatywnie kompaktową kartę.

Optimum Tech przyznało, że prawdopodobnie nie jest to idealne rozwiązanie dla większości komputerów PC, ale chłodzenie wodne i tak wciąż jest niszowym rozwiązaniem. Niemniej jednak, mniejszy rozmiar może się przydać w zastosowaniach serwerowych dla przedsiębiorstw. OT planuje zainstalować kartę w swojej głównej platformie, aby zobaczyć, jak działa w porównaniu z obecną konfiguracją. Na razie uruchomiono kartę w otwartej obudowie typu test bench. 

Zastosowany mod to blok wodny ES firmy Alphacool. Ten jest kompatybilny tylko z kilkoma modelami RTX 4090. Optimum Tech zastosował w tym przypadku kartę iChill Inno3D. Konwersja na GPU chłodzone wodą zaowocowała kartą, która z łatwością zmieściłaby się w obudowie ITX — ma zaledwie 210 mm długości i jest wystarczająco smukła, aby zmieścić się w jednym gnieździe obudowy.

Podczas testowania Optimum Tech stwierdził, że wydajność jest porównywalna z innymi alternatywami, takimi jak Supreme Liquid X firmy MSI. God of War i Control działały z wydajnością powyżej 100 klatek na sekundę, a temperatura GPU wzrosła tylko do około 53 stopni Celsjusza. Jednak wydajność wewnątrz obudowy może się znacznie różnić. Optimum Tech zaleca uruchamianie sprzętu w konfiguracji z dwoma radiatorami.

Alphacool zaprojektowało ten blok wodny, aby zmniejszyć rozmiar karty graficznej i zmieścić więcej w serwerowym racku. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać ten mod w obecnych lub nadchodzących obudowach, co OT zamierza wkrótce zrobić. Blok kosztuje 166,36 USD i można go kupić od australijskiego sprzedawcy Aquatuning.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ten mod z chłodzeniem wodnym pozwala zmniejszyć rozmiar karty GeForce RTX 4090 o ponad połowę

 0