Tesla będzie jednym z największych klientów TSMC? Samsung przegrał walkę o produkcję chipów

Tesla będzie jednym z największych klientów TSMC? Samsung przegrał walkę o produkcję chipów

Tesla podobno złożyła ogromne zamówienie na komponenty do komputera nowej generacji w pełni autonomicznego pojazdu u tajwańskiego giganta TSMC. Zamówienie jest tak duże, że może uczynić Teslę jednym z największych klientów TSMC.

W 2016 roku Tesla zaczęła budować zespół architektów chipów kierowany przez legendarnego projektanta chipów AMD i Intela - Jima Kellera - w celu opracowania własnych procesorów. Celem było zaprojektowanie supermocnego i wydajnego chipa, aby osiągnąć samodzielną jazdę w pojazdach konsumenckich bez dodatkowego sprzętu, jak w pojazdach autonomicznych obsługiwanych przez Waymo i Cruise. Efektem tych pracy był zaprezentowany w 2019 roku chip, który wchodził w skład komputera Hardware 3.0 (HW 3.0). Sprzęt pozwalał na dużo szybsze przetwarzanie informacji, w porównaniu z autopilotem poprzedniej generacji, który wspomagały układy NVIDII. Za produkcję odpowiadała fabryka Samsunga w Austin w Teksasie, zaczynając od chipów 14 nm, a następnie przechodząc do 7 nm. 

Jeśli zamówienie zostanie zrealizowane, Tesla może zostać jednym z największych klientów TSMC.

GREAT NEWS: TSMC is reportedly to produce 4/5nm FSD chip for Tesla starting in 2023. If confirmed, Tesla would be among TSMC’s top 7 clients and 1st EV client ever. pic.twitter.com/7rS4qoo8Ja

— Ray4Tesla⚡️🚘☀️🔋 (@ray4tesla) November 21, 2022

Wprowadzając nowy chip, dyrektor generalny Elon Musk ogłosił, że Tesla już pracuje nad kolejną generacją i spodziewa się, że będzie on trzy razy lepszy i pojawi się mniej więcej za dwa lata. Wszyscy jednak wiemy, jak to jest z dotrzymywaniem terminów przez Teslę. Mamy końcówkę 2022 roku, a następcy wciąż brak, jednak pojawiają się pogłoski, że nowy układ, ma wkrótce trafić do produkcji.

Jak dotąd nie ma żadnych konkretów na temat Hardware 4 FSD, jednak wiemy, że ma pojawić się po raz pierwszy w nadchodzącym Cybertrucku. Według doniesień nowe układy będą produkowane w fabrykach TSMC w Arizonie. Producent samochodów powiedział, że Hardware 4 nie jest wymagany do osiągnięcia pełnej autonomicznej jazdy – chociaż poprawiłoby to wydajność. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Tesla będzie jednym z największych klientów TSMC? Samsung przegrał walkę o produkcję chipów

 0