Threadripper 1950X oferuje o ok. 45% lepszą wydajność od Core i9-7900X

Threadripper 1950X oferuje o ok. 45% lepszą wydajność od Core i9-7900X

Odliczamy już ostatnie godziny do premiery pierwszych procesorów Ryzen Threadripper skierowanych do entuzjastów oraz profesjonalistów. Tymczasem w sieci pojawiła się nowa porcja przecieków, które dają nam niezły obraz tego, czego możemy spodziewać się po flagowym CPU AMD.

Chodzi tu bowiem o 4 benchmarki procesora Threadripper 1950X, których rezultaty pojawiły się w bazie danych CPU Monkey. Układ ten przetestowany został zarówno pod kątem wielo-, jak i jednordzeniowej wydajności i trzeba przyznać, że uzyskane przez niego rezultaty deklasują Core i9-7900X od Intela, który wyceniony jest na identyczną kwotę (999 USD). Nie jest to jednak zaskoczenie, ponieważ produkt Czerwonych w tej kwocie oferuje 16 rdzeni i 32 wątki, natomiast Niebieskich tylko 10 rdzeni i 20 wątków. Różnica na korzyść Threadrippera jest jednak naprawdę duża, ponieważ wynosi średnio 45%, więc możemy mówić o prawdziwym nokaucie i aż trudno uwierzyć, że mamy do czynienia z produktami z tej samej półki cenowej.

Jeśli najnowsze przecieki się potwierdzą, to procesory Threadripper powinny okazać się zwycięzcą w segmencie HEDT, przynajmniej pod kątem opłacalności

Jeśli dane te się potwierdzą, to nie zdziwi nas, jak Intel zostanie zmuszony do zrewidowania swojej polityki cenowej i w nadchodzących tygodniach zdecyduje się na obniżkę cen procesorów z rodziny Core-X. Core i9-7900X broni się jedynie w testach jednordzeniowych, gdzie uzyskuje niewielką, bo w zależności od benchmarku, 3-9% przewagę, która wynika po prostu z wyższego taktowania. Pokazuje to, że tak naprawdę różnica w samych architekturach Zen i Skylake jest naprawdę niewielka i AMD po usprawnieniu swojego 14 nm procesu może wkrótce dogonić konkurenta w zakresie częstotliwości taktowania sowich procesorów. Tymczasem Threadripper zdaje się być wygranym w pojedynku platform HEDT, przynajmniej w zakresie opłacalności, ale trzeba pamiętać, że Intel posiada w zanadrzu modele z większą ilością rdzeni, w tym 18-rdzeniowy model.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Threadripper 1950X oferuje o ok. 45% lepszą wydajność od Core i9-7900X

 0