TikTok może zostać zakazany w Unii Europejskiej. Platforma musi zastosować się do unijnych zasad

TikTok może zostać zakazany w Unii Europejskiej. Platforma musi zastosować się do unijnych zasad

TikTok od dawna pozostaje na celowniku rządu Stanów Zjednoczonych, a teraz znalazł się też pod lupą Unii Europejskiej. Kontrowersyjna i popularna platforma społecznościowa niepokoi europejskich urzędników do tego stopnia, że ci dali jej warunki, które ma zaakceptować, jeżeli zamierza dalej działać w krajach członkowskich UE.

TikTok to niezwykle popularna platforma przyciągająca młodych internautów, która zyskała po wybuchu pandemii COVID-19. Właściciel serwisu społecznościowego, pochodząca z Chin firma ByteDance od dłuższego czasu pozostaje na celowniku władz amerykańskich, do których dołączyli również unijni urzędnicy z Brukseli. Chińskie przedsiębiorstwo kontrolujące TikToka może spotkać się z sankcjami, jeżeli nie dostosuje się do przepisów Unii Europejskiej. Mowa o unijnej ustawie o usługach cyfrowych (DSA), którą TikTok musi zaakceptować na długo przed terminem wypadającym 1 września, powiedział komisarz europejski Thierry Breton Shou Zi Chew. „Nie zawahamy się przyjąć pełnego pakietu sankcji w celu ochrony naszych obywateli w sytuacji, gdy audyty nie wykażą pełnej zgodności” – powiedział Breton.

TikTok musi dostosować się do unijnych przepisów. W przeciwnym razie platformie grozi całkowita blokada w Unii Europejskiej.

TikTok w odpowiedzi zapewnił, iż jest zaangażowany w DSA, a także przedstawił swoje wysiłki na rzecz przestrzegania innych przepisów UE, takich jak zasady ochrony danych RODO i kodeks postępowania w zakresie dezinformacji. „Bezpieczeństwo naszych użytkowników jest najważniejsze” – napisała na Twitterze Caroline Greer, przedstawicielka platformy. Zapewniono, iż aplikacja umożliwiająca wrzucanie krótkich filmików należąca do konglomeratu technologicznego ByteDance, przez ostatnie trzy lata działała w celu przeciwdziałania obawom USA dotyczącym tego, czy można uzyskać dostęp do danych osobowych obywateli i manipulować ich treścią przez Komunistyczną Partię Chin lub jakikolwiek inny podmiot znajdujący się pod wpływem Pekinu.

Presja na firmę wzrosła po tym, jak w zeszłym miesiącu przyznano, że niektórzy jej pracownicy uzyskali niepowołany dostęp do danych użytkowników TikToka. „Z młodszymi odbiorcami wiąże się większa odpowiedzialność. Niedopuszczalne jest, aby za pozornie zabawnymi i nieszkodliwymi funkcjami dostęp do szkodliwych, a czasem nawet zagrażających życiu treści zajmował użytkownikom kilka sekund.

DSA obejmuje odstraszające sankcje, w tym zakaz działania w UE w przypadku powtarzających się poważnych naruszeń zagrażających życiu lub bezpieczeństwu ludzi” – powiedział Breton. Jeżeli TikTok nie zastosuje się do unijnych przepisów może zostać zakazany w Unii Europejskiej i zmuszony do wycofania się z krajów członkowskich.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: TikTok może zostać zakazany w Unii Europejskiej. Platforma musi zastosować się do unijnych zasad

 0