TikTok się nie poddaje. Firma składa pozew przeciwko rządowi USA

TikTok się nie poddaje. Firma składa pozew przeciwko rządowi USA

TikTok zrobił to czego można było się spodziewać i oficjalnie zakwestionował nowe prawo wprowadzone w USA, które może doprowadzić do zakazu aplikacji w Stanach Zjednoczonych. Firma, która od dawna twierdziła, że ​​próby wymuszenia sprzedaży lub zakazu jej aplikacji są niezgodne z konstytucją, ogłosiła złożenie pozwu przeciwko rządowi federalnemu.

W pozwie TikTok twierdzi, że wymuszenie na ByteDance sprzedaży platformy jest „po prostu niemożliwe” oraz że „Ustawa o ochronie Amerykanów przed aplikacjami kontrolowanymi przez zagranicznego przeciwnika” narusza Pierwszą Poprawkę. „Twierdzą, że ustawa nie stanowi zakazu, ponieważ daje ByteDance wybór: zbyć działalność TikTok w USA albo zostać zamknięty” – stwierdza w pozwie. „Ale w rzeczywistości nie mamy wyboru”. „Kwalifikowane zbycie”, wymagane przez ustawę, aby umożliwić TikTokowi dalsze działanie w Stanach Zjednoczonych, jest po prostu niemożliwe: ani pod względem komercyjnym, ani technologicznym, ani prawnym.

TikTok ma rok na znalezienie firmy, który wykupi go od chińskiego ByteDance.

TikTok z gigantyczną karą od Unii Europejskiej za łamanie RODO

Złożenie pozwu jest pierwszym etapem w oczekiwanej, długiej batalii prawnej o prawo, które zostało uchwalone w zeszłym miesiącu. Zgodnie z tymi przepisami TikTok ma rok na odseparowanie się od chińskiej spółki-matki ByteDance, pod groźbą zakazu korzystania z amerykańskich sklepów z aplikacjami. Jednak pozwy ze strony TikToka mogą znacznie opóźnić ten proces.

Organizacje zajmujące się wolnością słowa i prawami cyfrowymi również sprzeciwiły się ustawie, twierdząc, że może ona stanowić precedens dla dalszych zakazów. W swoim pozwie TikTok przedstawił podobny argument i stwierdził, że rzekome zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego stwarzane przez jego aplikację są niepotwierdzone. „Jeśli Kongres może to zrobić, może obejść Pierwszą Poprawkę, powołując się na bezpieczeństwo narodowe i nakazując wydawcy dowolnej gazety lub strony internetowej sprzedaż, aby uniknąć zamknięcia” – stwierdza. „Ustawa nie określa żadnego zagrożenia, jakie stwarza TikTok… Nawet oświadczenia poszczególnych członków Kongresu i raport komisji Kongresu wskazują jedynie na obawy związane z hipotetyczną możliwością niewłaściwego wykorzystania TikTok w przyszłości, bez przytaczania konkretnych dowodów”.

Zgłoszenie odnosi się również do Project Texas, wielomiliardowej inwestycji firmy mającej na celu oddzielenie danych użytkowników w USA i innych środków bezpieczeństwa, będącej wynikiem negocjacji z Komisją ds. Inwestycji Zagranicznych w Stanach Zjednoczonych (CFIUS). Negocjacje te ostatecznie utknęły w martwym punkcie, a w zeszłym roku CFIUS powiedział firmie, że mimo wszystko chce, aby TikTok oddzielił się od ByteDance.

TikTok twierdzi, że w ramach tych rozmów zgodził się już na „opcję zamknięcia”, która „dałaby rządowi uprawnienia do zawieszenia TikTok w Stanach Zjednoczonych”, gdyby firma naruszyła warunki umowy. Zamiast tego, jak twierdzi TikTok, Kongres odrzucił tę propozycję, ponieważ takie było polityczne oczekiwanie.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: TikTok się nie poddaje. Firma składa pozew przeciwko rządowi USA

 0