Co dalej z TikTokiem w USA? Chiny sugerują, że są otwarte na kompromis z Amerykanami

Co dalej z TikTokiem w USA? Chiny sugerują, że są otwarte na kompromis z Amerykanami

Chiny wysłały dotąd sygnał, że są gotowe zawrzeć porozumienie, które pozwoli TikTokowi na dalsze funkcjonowanie w Stanach Zjednoczonych. Kraj, który wcześniej groził zablokowaniem przymusowej sprzedaży aplikacji, zmienił ton po tym, jak Donald Trump zasugerował możliwość wspólnego, 50-50 właścicielstwa TikToka przez podmioty amerykańskie i chińskie.

Wypowiedź chińskiego MSZ

Podczas konferencji prasowej rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Mao Ning, oświadczyła: „Jeśli chodzi o działania takie jak operacje i przejęcia firm, wierzymy, że powinny one być niezależnie podejmowane przez przedsiębiorstwa zgodnie z zasadami rynkowymi. Jeśli dotyczy to chińskich firm, należy przestrzegać chińskiego prawa i regulacji”.

Mao podkreśliła również pozytywny wpływ TikToka na amerykański rynek pracy i konsumpcję, dodając: „Mamy nadzieję, że USA wsłuchają się w głos rozsądku i zapewnią otwarte, sprawiedliwe, bezstronne i niedyskryminacyjne środowisko biznesowe dla podmiotów rynkowych ze wszystkich krajów”.

Chiny wysłały dotąd sygnał, że są gotowe zawrzeć porozumienie, które pozwoli TikTokowi na dalsze funkcjonowanie w Stanach Zjednoczonych.

TikTok wraca do Stanów Zjednoczonych po deklaracji Donalda Trumpa. Ban trwał zaledwie 12 godzin

TikTok chwilowo zablokowany w USA

W niedzielę weszło w życie prawo zakazujące TikToka w USA. Aplikacja przestała działać w sobotę wieczorem – użytkownicy nie mogli jej pobrać z sklepów z aplikacjami, a nawet osoby z kontami TikToka zarejestrowanymi w USA, ale przebywające za granicą, straciły dostęp.

Jednak serwis przywrócono zaledwie kilkanaście godzin później po tym, jak Donald Trump zobowiązał się podpisać w poniedziałek rozporządzenie wykonawcze. To odwleka ban na TikToka o 75 dni, dając tymczasem obu stronom więcej czasie na wyjście z tej patowej sytuacji.

Możliwe przejęcie części TikToka przez USA

Według doniesień The Wall Street Journal, założyciel ByteDance, Zhang Yiming, odegrał kluczową rolę w negocjacjach. Zhang, który ma większościową kontrolę nad ByteDance dzięki prawom głosu, miał nawiązać kontakt z Elonem Muskiem, jednym z zaufanych doradców Trumpa, pod koniec 2024 roku. Rozmowy te mogły stworzyć przestrzeń dla częściowego przejęcia TikToka przez amerykańskie podmioty.

Obecnie przyszłość TikToka w USA wydaje się mniej zagrożona, choć sytuacja pozostaje dynamiczna. Kluczowe będą kolejne kroki administracji amerykańskiej oraz gotowość Chin do dalszych ustępstw.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Co dalej z TikTokiem w USA? Chiny sugerują, że są otwarte na kompromis z Amerykanami

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł