To już koniec kopania ETH na kartach graficznych. Kryptowaluta przeszła długo wyczekiwany Merge

To już koniec kopania ETH na kartach graficznych. Kryptowaluta przeszła długo wyczekiwany Merge

Moment, na który czekało wielu graczy, próbujących kupić karty graficzne w ostatnich dwóch latach, właśnie nadszedł. Ethereum, czyli najpopularniejsza kryptowaluta kopana za pomocą GPU, właśnie przeszła na algorytm Proof of Stake, co oznacza, że koparki składane z kart graficznych dla graczy są bezużyteczne. 

Zmiana zainicjowana została na początku tego miesiąca (6 września) po aktywacji aktualizacji Bellatrix. Przejście z dowodu pracy (Proof of Work) na dowód stawki (Proof of Stake) rozpoczęło się, gdy wskaźnik Terminal Total Difficulty (TTD) przekroczył 58 750 000 000T i znaleziono ostatni blok - stało się to zaledwie kilka chwil temu. 

Wielokrotnie opóźnione przejście Ethereum na dowód stawki stało się więc faktem.

Poznalismy datę tzw. scalenia Ethereum. To oznacza koniec dla kopania na kartach graficznych

Wielokrotnie opóźnione przejście na dowód stawki stało się więc faktem, co oznacza, że ​​górnicy nie będą już konkurować w poszukiwaniu tych samych bloków. Oczywiście Ethereum zastąpią pewnie inne kryptowaluty, ale ta właśnie ona miała największy wkład w kopanie GPU.

Według twórcy Ethereum światowe zużycie energii elektrycznej ma dzięki temu ruchowi spaść o 0,2%, a energia wydobywcza ETH powinna się zmniejszyć o 99% - to doskonale ilustruje problem tej kryptowaluty. Poza tym Ethereum było jedną z największych przyczyn problemów z dostawami GPU podczas szczytowej popularności w 2018 i 2021 roku.

Zmiana ta może doprowadzić do wysypu używanych kart graficznych na rynku, zmuszając AMD/NVIDIA do jeszcze większych obniżek ceny swojej obecnej i przyszłej oferty, na co niewątpliwie liczymy. Wpatrujcie więc portali aukcyjnych i ogłoszeniowych w poszukiwaniu dobrych ofert. Kupując pokoparkową kartę trzeba jednak mieć świadomość, że ta była bardzo mocno eksploatowana, co może odbić się na jej żywotności. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: To już koniec kopania ETH na kartach graficznych. Kryptowaluta przeszła długo wyczekiwany Merge

 0