To już pewne, płyty główne Z370 obsłużą 9. generację procesorów Intel Core

To już pewne, płyty główne Z370 obsłużą 9. generację procesorów Intel Core

Osoby obawiające się czarnego scenariusza, w postaci braku wsparcia 9. generacji procesorów Intel Core przez dotychczasowe płyty główne Z370, mogą odetchnąć z ulgą. Pomimo tego, że Niebiescy przyzwyczaili nas w ostatnich latach do konieczności wymiany platformy wraz z kolejnymi generacjami swoich CPU, w tym wypadku wystarczy tylko aktualizacja BIOS-ów.

Potwierdziło to już dwóch producentów płyt głównych, którzy wypuścili stosowne aktualizacje dla własnych modeli Z370, gdzie jedyną zmianą jest dodanie „wsparcia dla nowej generacji CPU”. Mowa tu przede wszystkim o MSI, które na swojej stronie zamieściło nowy BIOS (7B47v151) w formie beta, przeznaczony choćby dla modelu Z370 Tomahawk. Update nie wprowadza żadnych innych zmian, a jedynie obsługę nowych CPU z nadchodzącej serii Coffee Lake Refresh. Drugim producentem, który w ostatnim czasie wypuścił aktualizację, jest ASUS. Spoglądając choćby na model ROG Strix Z370-E Gaming dostrzec możemy nowy BIOS (wersja 1002) opublikowany 6 lipca. Ten wprowadza „poprawę wydajności systemu” oraz „wsparcie dla najnowszych procesorów Intel Core 8. generacji”. Choć w tym wypadku tajwański producent posłużył się oznaczeniem 8., a nie 9. generacja, to jednak ostatnie CPU Intela z tej serii, czyli Core i7-8086K, obsługiwane było już przez poprzednią wersję BIOS, a raczej mało prawdopodobne wydaje się, by gigant z Santa Clara zamierzał wypuszczać kolejne układy serii 8xxx.

Niebiescy przyzwyczaili nas w ostatnich latach do konieczności wymiany platformy wraz z kolejnymi generacjami swoich CPU, ale w tym wypadku wystarczy tylko aktualizacja BIOS-ów.

Oznacza to również niestety, że nowe procesory będą tak naprawdę jedynie odgrzewanymi kotletami i pierwsze układy 9. generacji nie przyniosą dużych zmian w porównaniu do poprzedników, o czym pisaliśmy na początku miesiąca. Wiemy również, że Intel szykuje także nowy chipset Z390, ponieważ informacje na jego temat przez chwilę widoczne były na stronie Niebieskich, a jeden z dokumentów pokazywał nawet poniższy diagram, wskazujący na wsparcie dla Wireless-AC i Bluetooth 5.0, jak również USB 3.1. Tak czy inaczej, właściciele płyt głównych Z370 mogą się cieszyć, że tym razem nie będą zmuszeni do ich wymiany, kiedy zdecydują się na przesiadkę na 9. generację. Pytanie tylko, czy będzie w ogóle sens wymieniać procesor na nowy?

Pokaż / Dodaj komentarze do: To już pewne, płyty główne Z370 obsłużą 9. generację procesorów Intel Core

 0