To koniec Chomikuj.pl? Zapadł przełomowy wyrok w sprawie popularnej platformy

To koniec Chomikuj.pl? Zapadł przełomowy wyrok w sprawie popularnej platformy

Trwający ponad 10 lat spór Stowarzyszenia Filmowców Polskich z właścicielem popularnego serwisu Chomiku.pl dobiegł końca. Sąd uznał, że platformy udostępniające nielegalne treści, są bezpośrednio współwinne.

Według orzeczenia Sądu Najwyższego, Chomikuj.pl oraz inne platformy działające na podobnej zasadzie, nie będą postrzegane jedynie jako pomoc w naruszeniu praw autorskich, ale jako bezpośredni współwinny. Sąd nakłada obowiązek usuwania nielegalnie udostępnianych filmów, ale także blokowania dostępu do nich w przyszłości. Sąd Najwyższy sporządził uzasadnienie wyroku z 27 maja 2022 roku (II CSKP 3/22) w sprawie Chomikuj.pl, w którym oddalona została skarga kasacyjna od wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie z 2017 roku, uznający serwis Chomikuj.pl za bezpośrednio odpowiedzialny za naruszenia autorskich praw majątkowych.

Chomikuj.pl - platforma znana chybna każdemu polskiemu internaucie może wkrótce przestać istnieć w postaci, jaką znamy. Sąd uznał, że właściciele tego typu działalności są współwinni łamania praw autorskich, tak samo jak osoby wrzucające pliki. Oznacza to taką samą odpowiedzialnosć - w tym finansową.

Sąd Najwyższy oparł się na wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 22 czerwca 2021 roku w sprawach połączonych dotyczących działalności platformy YouTube oraz Cyando. Sąd Najwyższy stwierdził, że usługodawca musi niezwłocznie usuwać treści po otrzymaniu zgłoszenia od właściciela praw autorskich, ma obowiązek zablokowania do nich dostępu, a także musi podjąć odpowiednie środki w celu przeciwdziałania dalszym naruszeniom. Usługodawca, który nie spełni tych obowiązków, nie może powoływać się na wyłączenie odpowiedzialności dla dostawców usług hostingu, o których mowa w art. 14 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

Wyrok jest przełomowy, bo wskazuje, że art. 79 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, mówiący m.in. o odszkodowaniu w postaci dwukrotności tzw. stosownego wynagrodzenia, nie dotyczy wyłącznie sprawcy naruszenia praw autorskich, ale także pośrednich naruszycieli, którzy jak dotąd odpowiadali jedynie za pomoc w piractwie. Właściciele portalu wielokrotnie próbowali uciec wymiarowi sprawiedliwości poprzez zmianę jurysdykcji, jednak jak widać, działania te nie zdały się na wiele.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: To koniec Chomikuj.pl? Zapadł przełomowy wyrok w sprawie popularnej platformy

 0