To koniec pamięci 3D XPoint? Micron zaprzestaje produkcji i sprzedaje fabrykę

To koniec pamięci 3D XPoint? Micron zaprzestaje produkcji i sprzedaje fabrykę

To może być koniec 3D XPoint, kilka lat temu zapowiadanego jako przełom w pamięci nieulotnej, która zrewolucjonizuje nośniki danych. Przypominamy, że technologia ta została zapowiedziana przez Intel i Micron w 2015 roku w ramach przedsięwzięcia joint venture, ale w 2018 roku Niebiescy odsprzedali swoje udziały partnerowi za 1,5 mld USD. Teraz Micron najwyraźniej postanowił pójść śladami giganta z Santa Clara i zapowiedział, że wstrzymuje prace R&D (badawczo-rozwojowe) i zamierza sprzedać swoją fabrykę pamięci 3D XPoint w Lehi w stanie Utah do końca bieżącego roku. Informację tę ogłoszono po tym, jak firma zanotowała 400 mln USD straty w tym roku, w związku z brakiem popytu na tę technologię. Przypominamy, że dyski Optane bazują na pamięciach 3D XPoint i niedawno Intel ogłosił, że rezygnuje z nich na rynku konsumenckim.  

Micron najwyraźniej postanowił pójść śladami giganta z Santa Clara i ogłosił, że wstrzymuje prace R&D oraz sprzedaje fabrykę pamięci 3D XPoint. 

To koniec pamięci 3D XPoint? Micron zaprzestaje produkcji i sprzedaje fabrykę

Technologia 3D XPoint zapowiadała się naprawdę dobrze na papierze i wiele osób wierzyło, że stanowić będzie przyszłość pamięci masowej, ale rzeczywistość okazała się inna i pamięć NAND flash wciąż ma się bardzo dobrze. Nie da się jednak ukryć, że choć wydajność 3D XPoint w niektórych obszarach jest niezwykle imponująca, to produkcja tego rodzaju układów jest zbyt droga, dlatego często wykorzystywane były one jedynie w roli wspierającej w niewielkich pojemnościach. Tradycyjne dyski SSD okazały się po prostu bardziej opłacalne dla konsumentów, tym bardziej że w międzyczasie również mocno przyspieszyły. 

Taki obrót spraw trudno uznać za zaskoczenie. Intel w styczniu 2021 r. ogłosił, że zaprzestaje produkcji dysków Optane dla użytkowników komputerów stacjonarnych. Marka będzie wspierana jedynie w centrach danych, gdzie stosunek ceny do wydajności ma o wiele większe znaczenie, ale dla zdecydowanej większości konsumentów Optane jest po prostu zbyt drogie, a korzyści zbyt marginalne. Intel produkuje również własne nośniki 3D XPoint w swojej fabryce w Nowym Meksyku, chociaż nie jest jasne, o jakiej skali tu mówimy. Producent mógłby być potencjalnym nabywcą fabryki Microna w Utah, chociaż biorąc pod uwagę, że zgodził się sprzedać swoją działalność związaną z tym obszarem, w tym dyskami SSD, firmie SK Hynix, taki zakup wydaje się mało prawdopodobny.

Pokaż / Dodaj komentarze do: To koniec pamięci 3D XPoint? Micron zaprzestaje produkcji i sprzedaje fabrykę

 0