To może być jeden z najwydajniejszych dysków SSD PCIe 5.0. Crucial T700 przetestowany

To może być jeden z najwydajniejszych dysków SSD PCIe 5.0. Crucial T700 przetestowany

Znany producent pamięci, Crucial, pracuje obecnie nad dyskiem SSD nowej generacji. Urządzenie bazuje na interfejsie PCIe 5.0 i ma szansę zostać jednym z najwydajniejszych nośników półprzewodnikowych na rynku. Do sieci trafiły jego zdjęcia oraz zrzut ekranu przedstawiający prędkości zapisu oraz odczytu w jednym z popularnych benchmarków.

Mimo, że interfejs PCIe 5.0 jest już z nami od kilkunastu miesięcy, dostępność urządzeń mogących wykorzystać jego potencjał wciąż jest niewielka. Obecnie jedynym sprzętem, który może skorzystać z możliwości oferowanych przez PCIe 5.0 są dyski SSD. Żaden z producentów kart graficznych nie wprowadził jeszcze GPU korzystających właśnie z tego standardu. Podczas gdy większość znanych nam dysków SSD PCIe 5.0 gwarantuje prędkości w okolicach 10 GB/s, coraz więcej słyszy się o dużo szybszych modelach, nad którymi trwają obecnie prace. Niedawno pisaliśmy o prototypie marki Sabrent. Celem firmy jest, aby model Rocket X5 gwarantował prędkości na poziomie 14 GB/s. Teraz poznaliśmy szczegóły na temat nowego nośnika od Crucial, który - według opublikowanych testów - oferuje wydajność na poziomie wspomnianego prototypu firmy Sabrent.

Jak widzimy na zrzucie ekranu z programu CrystalDiskMark, dysk osiągnął 12422 MB/s odczytu sekwencyjnego oraz 11857 MB/s zapisu.

Wygląda na to, że Crucial pracuje obecnie nad dyskiem o oznaczeniu T700. Informacje udostępnione przez Linus Tech Tips wskazują, że będzie to jeden z najwydajniejszych modeli operujących na interfejsie PCIe 5.0. Podobnie jak inne tego rodzaju urządzenia, Crucial T700 wykorzystuje kontroler Phison E26.

Jak widzimy na zrzucie ekranu z programu CrystalDiskMark, dysk osiągnął 12422 MB/s odczytu sekwencyjnego oraz 11857 MB/s zapisu. Niestety nie wiemy, na jakiej platformie przeprowadzono testy.

Trzeba przyznać, że wyniki robią wrażenie. Równie imponujący jest fakt, że Crucial T700 mógł osiągnąć tak wysoką wydajność będąc chłodzonym jedynie przez niewielki radiator. Jeśli do jego chłodzenia faktycznie wystarczy tylko fabrycznie dołączany odpromiennik ciepła, to Crucial już na starcie będzie miał dużego plusa.

Model T700 zapowiada się naprawdę obiecująco. Czekamy zatem na więcej informacji.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: To może być jeden z najwydajniejszych dysków SSD PCIe 5.0. Crucial T700 przetestowany

 0