To odkrycie może zaowocować tańszymi telwizorami, smartfonami i monitorami z panelami OLED

To odkrycie może zaowocować tańszymi telwizorami, smartfonami i monitorami z panelami OLED

Naukowcy z Pusan ​​National University w Korei Południowej są o krok stworzenia opłacalnych, przetwarzanych w roztworze organicznych diod elektroluminescencyjnych (OLED), które będą lepsze pod względem wytrzymałości czy efektywności. To powinno doprowadzić do powstania tańszych urządzeń, takich jak smartfony, telewizory czy monitory, wyposażonych w panele OLED.

Jak wyjaśniają naukowcy, obecna produkcja OLED jest zarówno kosztowna, jak i pracochłonna. OLEDy przetwarzane w roztworach mają być bardziej przystępne cenowo, ale jak dotąd naukowcy napotykali pewne ograniczenia i problemy z efektywnością i trwałością ze względu na trudności w produkcji.

Jak wyjaśniają naukowcy, obecna produkcja OLED jest zarówno kosztowna, jak i pracochłonna. Ich odkrycie może to zmienić. 

Aby obejść ten problem, badacze zsyntetyzowali i scharakteryzowali sieciowalną warstwę wtrysku otworów (HIL), która może pochwalić się ponad 99-procentową odpornością na rozpuszczalniki i wyprodukowali na jej bazie czerwone fosforyzujące urządzenie OLED przetwarzane w roztworze. Zespół stwierdził, że nowy materiał HIL charakteryzuje się optymalnym poziomem energii, a także wysoką mobilnością i doskonałymi właściwościami błonotwórczymi, co ma kluczowe znaczenie dla opłacalności komercyjnej produkcji. W rzeczywistości, według profesora Do-Hoon Hwang z Pusan ​​National University, materiał osiągnął większą efektywność energetyczną i żywotność w porównaniu z najczęściej stosowanym materiałem HIL.

OLEDy istnieją już od dziesięcioleci, a pierwsze praktyczne urządzenie sięga 1987 roku (producentem był Eastman Kodak). Na pojawienie się tej technologii w mainstreamowym komercyjnym urządzeniu trzeba było poczekać dwie dekady do 2007 roku, kiedy to pierwszy telewizor OLED (Sony XEL-1) trafił na rynek.

Wyświetlacz Sony miał przekątną zaledwie 11 cali i rozdzielczość 960 × 540 pikseli, co oznacza, że ​​technicznie nie kwalifikował się nawet jako telewizor HD. Zadebiutował z sugerowaną ceną detaliczną 2499 USD i był bardziej demonstracją technologii niż czymś, co faktycznie kupowano do codziennego użytku

Dopiero niedawno urządzenia OLED zaczęły zyskiwać na popularności, ponieważ ceny spadły do akceptowalnego poziomu. Diody OLED zazwyczaj zapewniają znacznie lepszą jakość obrazu w porównaniu do LED-ów. Są również generalnie bardziej energooszczędne i ważą mniej niż odpowiedniki LED, a także mają lepsze czasy reakcji. Najnowsze odkrycie koreańskich naukowców może zaś sprawić, że OLED-y staną się także tańsze. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: To odkrycie może zaowocować tańszymi telwizorami, smartfonami i monitorami z panelami OLED

 0