Toshiba zapowiada 96-warstwowe pamięci QLC dla pojemniejszych dysków SSD

Toshiba zapowiada 96-warstwowe pamięci QLC dla pojemniejszych dysków SSD

Toshiba zapowiedziała właśnie opracowanie prototypów 96-warstwowych układów pamięci flash   typu QLC. Tym samym już wkrótce spodziewać możemy się wyraźnego skoku w zakresie pojemności dysków SSD.

Obecnie ceny dysków półprzewodnikowych są już na takim poziomie, że najwięksi z producentów HDD porzucają tego typu nośniki na rzecz SSD (patrz Western Digital). Co więcej, w najbliższej przyszłości spodziewać możemy się dynamicznego rozwoju pamięci flash, który powinien przełożyć się na znaczącą poprawę wydajności i pojemności SSD, a kolejny etap rewolucji jest już za rogiem. Mowa oczywiście o pamięciach QLC (quadruple level cell), które są w stanie zapisać w jednej komórce aż 4 bity informacji. Technologia ta zwiększa pojemność aż o 1/3 w stosunku do TLC, co w konsekwencji powinno przełożyć się na znaczące zmniejszenie ceny 1 GB pojemności dysku SSD. Pytanie tylko, jak przejście na komórki czteropoziomowe wpłynie na trwałość dysków, ale z pierwszych doniesień wynika, że spodziewać możemy się tu podobnego poziomu cykli zapisu/kasowania danych, jak w przypadku TLC. Nie należy także oczekiwać, że dyski z pamięcią QLC oferować będą oszałamiającą wydajność, ponieważ priorytetem jest pojemność.

 Zapowiedziane przez Toshibę 96-warstwowe pamięci BiCS 3D NAND typu QLC pozwolić mają na osiągnięcie pojedynczych układów o pojemności sięgającej nawet 1,33 TB

Toshiba zapowiada 96-wartwowowe pamięci QLC

Zapowiedziane przez Toshibę 96-warstwowe pamięci BiCS 3D NAND typu QLC pozwolić mają na osiągnięcie pojedynczych układów o pojemności sięgającej nawet 1,33 TB. Tym samym typowe pakiety składające się z 16 pamięci ułożonych w stosach przełożą się na pojemność rzędu 2,66 TB, co otwiera drzwi dla wyraźnie pojemniejszych dysków SSD. Scott Nelson, starszy wiceprezes TMA, (Toshiba Memory America) stwierdził, że jako pierwszym udało im się przygotować udaną migrację z SLC na MLC, z MLC na TLC i teraz z TLC na QLC. Ta ostatnia technologia stanowić ma małą rewolucję w tych segmentach, gdzie przede wszystkim liczą się wysokie pojemności nośników danych. Japoński producent zdradził, że rozpocznie wysyłkę próbek do producentów dysków SSD i stosownych kontrolerów we wrześniu tego roku, a uruchomienia masowej produkcji spodziewa się w przyszłym roku. Z kolei Western Digital, które jest partnerem Toshiby, w osobnym komunikacie prasowym przyznało, że już rozsyła próbki nowych pamięci NAND i planuje wypuścić pierwszy konsumencki produkt, który zrobi z nich użytek, jeszcze w tym roku (ten zadebiutuje pod marką SanDisk). Warto na koniec dodać, że Micron wraz z Intelem także pracują nad technologią QLC i pierwszy prototyp dysku bazujący na pamięciach Intel N18A 3D QLC NAND zaprezentowano już w trakcie targów Computex 2018. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Toshiba zapowiada 96-warstwowe pamięci QLC dla pojemniejszych dysków SSD

 0