TP-Link Archer AX90 i Archer AX73 - nowe routery Wi-Fi 6 dla wymagających użytkowników

TP-Link Archer AX90 i Archer AX73 - nowe routery Wi-Fi 6 dla wymagających użytkowników

Archer AX90 i Archer AX73 to nowe routery od TP-Link pracujące w standardzie Wi-Fi 6, które sprawdzą się zarówno w domu, jak i w małym biurze. Napędzany czterordzeniowym procesorem o taktowaniu 1,5 Ghz trzypasmowy Archer AX90 oferuje użytkownikom łączną przepustowość do 6579 Mb/s, w tym do 4804 Mb/s w paśmie 5 GHz, do 1201 Mb/s w drugim paśmie 5 GHz oraz do 574 Mb/s w paśmie 2,4 GHz. O stałą siłę sygnału w każdym zakątku mieszkania czy domu zadba aż osiem mocnych, zewnętrznych anten. Za połączenia kablowe odpowiadają: jeden port WAN/LAN 2,5 GbE, jeden gigabitowy port WAN/LAN oraz trzy gigabitowe porty LAN. Dodatkowo router wyposażono w dwa porty USB: jeden w standardzie USB 3.0 oraz jeden w standardzie USB 2.0. Dzięki nim możemy udostępnić drukarkę lub zasoby zgromadzone na dysku sieciowym w sieci lokalnej lub za sprawą funkcji serwera FTP, także przez Internet. Sprzęt jest również kompatybilny z Apple Time Machine, w efekcie można utworzyć kopię zapasową systemu macOS.

Archer AX90 i Archer AX73 to nowe routery od TP-Link pracujące w standardzie Wi-Fi 6, które sprawdzą się zarówno w domu, jak i w małym biurze.

TP-Link Archer AX90 i Archer AX73 - nowe routery Wi-Fi 6 dla wymagających użytkowników

fot. TP-Link Archer AX90

Z kolei dwupasmowy Archer AX73 proponuje użytkownikom do 5378 Mb/s łącznej przepustowości w dwóch pasmach transmisji: do 4804 Mb/s w paśmie 5 GHz i do 574 Mb/s w paśmie 2,4 GHz. Za jego zasięg odpowiada 6 zintegrowanych, zewnętrznych anten o dużej mocy, wspieranych m.in. przez technologię kształtowania wiązki. Router posiada gigabitowy port WAN, cztery gigabitowe porty LAN do połączenia urządzeń kablowych oraz port USB 3.0 służący do udostępniania plików w sieci. Podobnie jak w przypadku Archera AX90, sprzęt wspiera Apple Time Machine. Za działanie routera odpowiada trzyrdzeniowy procesor o taktowaniu 1,5 GHz. Z dostępnych w obydwu routerach rozwiązań należy wymienić m.in. modulację 1024-QAM, która o 25% zwiększa prędkość w porównaniu do Wi-Fi 5.

Dzięki OFDMA możliwy jest transport wielu pakietów danych do wielu urządzeń w tym samym czasie, a za sprawą MU-MIMO 4x4 osiągnięto wyższą przepustowość, co pozwala na pracę czterech urządzeń jednocześnie, bez zauważalnego spadku jakości łącza. Dodatkowo, dzięki funkcji Smart Connect użytkownik widzi tylko jedną nazwę sieci (SSID), zaś router sam wybiera, które pasmo będzie wykorzystywane w danym momencie - 2,4 GHz czy 5 GHz. Kolejna pomocna technologia wykorzystana w routerach Archer AX73 i Archer AX90 to Beamforming. Umożliwia ona zlokalizowanie łączących się do routera urządzeń, a następnie zwiększa siłę sygnału nadawanego w ich kierunku, zapewniając tym samym najwyższą wydajność.

Za optymalizację wydajności Wi-Fi w nowych routerach odpowiada również Airtime Fairness, którego działanie polega na promowaniu wydajniejszych użytkowników bezprzewodowych, którzy są w stanie przesłać większą ilość danych w żądanym przedziale czasu. Dzięki tej funkcji starsze urządzenia połączone z routerami nie powodują zmniejszenia prędkości sieci. Zarówno Archer AX73, jak i Archer AX90, obsługują technologię OneMesh, która inteligentnie łączy urządzenia z routerem lub wzmacniaczem sieci bezprzewodowej, oferującym najlepszą jakość połączenia. Urządzenia tworzące sieć OneMesh współpracują ze sobą, aby tworzyć jednolitą sieć Wi-Fi. Podczas przemieszczania się po domu, telefon lub tablet zawsze połączy się z urządzeniem, który oferuje mu najlepsze połączenie, bez przerywania transferu.

TP-Link Archer AX90 i Archer AX73 - nowe routery Wi-Fi 6 dla wymagających użytkowników

fot. TP-Link Archer AX73

Dostępny w obu modelach pakiet HomeShield pozwala chronić sieć przed cyberatakami, dbając o bezpieczeństwo sieci oraz dostępnych w niej urządzeń IoT w czasie rzeczywistym. Rodzice docenią z pewnością funkcję kontroli rodzicielskiej, dzięki której zastosują blokadę dostępu do wybranych zasobów sieciowych i treści w Internecie. Pakiet HomeShield pozwala także na optymalizację działania poprzez priorytetowanie (funkcja QoS). Za ochronę TP-Link HomeShield by TP-Link odpowiada ceniona firma tworząca oprogramowanie antywirusowe Avira. Dodatkowo w obu routerach dla kompleksowej ochrony zastosowano szyfrowanie WPA3. Routery są już dostępne w sprzedaży i objęte zostały 3-letnią gwarancją.

Pokaż / Dodaj komentarze do: TP-Link Archer AX90 i Archer AX73 - nowe routery Wi-Fi 6 dla wymagających użytkowników

 0