TrendForce ostrzega przed podwyżką cen dysków SSD

TrendForce ostrzega przed podwyżką cen dysków SSD

Ceny dysków SSD (podobnie zresztą jak pamięci RAM) praktycznie zawsze były bardzo wrażliwe na różnego rodzaju zdarzenia losowe, szczeólnie jeśli te obejmowały największych producentów na świecie. Wygląda na to, że w najbliższym czasie musimy nastawiać się na podwyżkę cen nośników półprzewodnikowych, a przynajmniej taki scenariusz kreśli firma analityczna TrendForce, która specjalizuje się w badaniu rynku technologicznego. Wyższe ceny wynikać mają z dwóch czynników. Po pierwsze niedoboru kontrolerów na rynku, który trwa już jakiś czas oraz przerwy w zasilaniu w fabryce Samsunga w Austin w Teksasie, która odpowiedzialna jest za produkcję większości kontrolerów SSD koreańskiego giganta, tak więc problem ich niedoboru tylko się pogłębi.

Wygląda na to, że w najbliższym czasie musimy nastawiać się na podwyżkę cen nośników półprzewodnikowych, a przynajmniej taki scenariusz kreśli firma analityczna TrendForce.

TrendForce twierdzi, że producenci dysków już przygotowują się, by podnieść ceny swoich produktów w drugim kwartale tego roku o 3% do 8%. Poprzednio firma analityczna prognozowała, że ceny SSD w drugim kwartale będą na tym samym poziomie co w pierwszym, ale jak widać, jest to już nieaktualne. Co ciekawe, podwyżki obejmować mają nie tylko konsumenckie produkty, ale sytuacja w segmencie dysków SSD dla przedsiębiorstw wygląda nieco lepiej i tutaj prognozowane są podwyżki w przedziale 0-5% (wcześniej przewidywany był taki sam przedział, ale spadku cen). 

Wracając do wspomnianej fabryki Samsunga w Teksasie, problem z przerwą w zasilaniu wywołany został silną zimową burzą, co wymusiło wstrzymanie produkcji aż od połowy lutego do 2 marca. Fabryka wciąż nie działa pełną parą, gdyż trwa czyszczenie i restartowanie sprzętu i TrendForce podaje, że pełna operacyjność tego obiektu zostanie przywrócona zapewne dopiero z końcem marca. Nie trzeba chyba dodawać, że mocno wpłynie to na zdolność produkcyjną SSD Samsunga. Jeśli dołożymy do tego pandemię koronawirusa, która nadal dotyka wszystkie części świata i fakt, że popyt na notebooki - w dużej części wymuszony pracą zdalną z domu - jest nadal wysoki, to problemy te mogą tylko się pogłębiać. Jeśli więc przymierzacie się do zakupu SSD, to chyba teraz jest na to dobra pora. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: TrendForce ostrzega przed podwyżką cen dysków SSD

 0