Tryb Gear 1 w procesorach Rocket Lake-S może prowadzić do spadku wydajności

Tryb Gear 1 w procesorach Rocket Lake-S może prowadzić do spadku wydajności

Nowa, 11. generacja procesorów Intela dla komputerów stacjonarnych, czyli Rocket Lake-S, wprowadziła zmiany m.in. w zakresie kontrolera pamięci. I tak, oprócz trybu Gear 1, w ramach którego taktowanie pamięci i ich kontrolera jest synchronizowane 1:1, otrzymujemy też tryb asynchroniczny Gear 2, gdzie kontrolery pracują z połową prędkości samych pamięci, który pozwala osiągnąć wyższy zegar pamięci, kosztem wzrostu opóźnienia (odpowiednik UCLK z platform AMD - nie mylić z FCLK). Przy niższych, bardziej stabilnych częstotliwościach pamięci logiczne powinno być użycie Gear 1. Okazuje się jednak, że testy wykonane przez ekipę TechPowerUp przynoszą dość zaskakujące wyniki.

Core i5-11400F w połączeniu z pamięcią DDR4-3733 MHz okazał się o 1,5% szybszy w trybie Gear 2 w porównaniu z Gear 1.

Tryb Gear 1 w procesroach Rocket Lake-S może prowadzić do spadku wydajności

Ogólnie rzecz biorąc, standardowy Core i5-11400F w połączeniu z pamięcią DDR4-3733 MHz okazał się o 1,5% szybszy w trybie Gear 2, po uśrednieniu przeprowadzonych testów procesora, w porównaniu z Gear 1 przy tej samej częstotliwości RAM-u. Gear 2 był o 3,42% szybszy w teście wielowątkowym Cinebench R23 i aż o 6% w MySQL. W przypadku obciążeń związanych z renderowaniem i multimediami, które skalują się na wszystkie rdzenie, odkryto, że Gear 2 jest szybszy o 1-3%. Tylko przy mniej równoległych obciążeniach, takich jak gaming, dostrzeżono, że Gear 2 pozostaje w tyle za Gear 1, choć różnice są tu minimalne. W teście TechPowerUp CPU i5-11400F wykazano, że uruchamiając procesor w Gear 2, kontrolery pamięci pobierają mniej energii, zwalniając budżet mocy dla rdzeni procesora, co przekłada się na wzrost wydajności nT, który tu zaobserwowano. Zdaniem redakcji tzw. Uncore może pobierać od 5 do 10 W więcej mocy w trybie Gear 1. Jest to dość znaczące, szczególnie w przypadku tak ograniczonego budżetu mocy (65 W) w tym procesorze.

Tryb Gear 1 w procesroach Rocket Lake-S może prowadzić do spadku wydajności

Takie zachowanie nie zostało zauważone w premierowych testach i5-11600K i i9-11900K, co sugeruje, że przy wyższym TDP zjawisko to może nie występować. Spodziewać można się, że rozbieżności między Gear 2 i Gear 1 na fabrycznych ustawieniach będą jeszcze większe przypadku modeli o większej liczbie rdzeni z TDP 65 W, takich jak Core i7-10700/F i i9-11900/F. Gear 1 wraca na pierwszą pozycję, po włączeniu obejścia ograniczenia mocy oferowanego przez płyty główne. Te funkcje różnią się w zależności od płyty głównej, ale generalnie zwalniają większy budżet mocy dla rdzeni procesora, aby utrzymywać wyższe częstotliwości w trybach boost. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Tryb Gear 1 w procesorach Rocket Lake-S może prowadzić do spadku wydajności

 0